Krmiva, granule, hnojiva, krmení - krmivo pro psy, kočky, koně, prasata, drůběž...Krmiva, granule, hnojiva, krmení - krmivo pro psy, kočky, koně, prasata, drůběž...

JAK CESTOVAT SE ZVÍŘATY?

 

Do zahraničí

Rozhodli jste se vyrazit se svým zvířecím miláčkem do zahraničí? Pak si raději s dostatečným předstihem zjistěte, jaké doklady a vyšetření požaduje země, do které cestujete.

 

Co nesmíte zapomenout?

Podle nařízení Evropského Parlamentu a Rady je možné cestovat se zvířaty, která mají tyto doklady a vyšetření:

 

1. Identifikace mikročipem nebo tetováním

Tetování, které musí být čitelné, provádí poradce chovu nebo soukromý veterinární lékař.Ten vám také zvíře ,,očipuje“. K označení je možné použít pouze mikročipy splňující ISO normy pro mikročipy a čtecí zařízení. Zvířata, která nejsou zapsána v plemenných knihách, musí být očipována.

 

2. Pas

Ve všech členských státech Evropské unie platí jednotný doklad, tzv. pas zvířete v zájmovém chovu. Je označený kódem země (CZ=Česká republika) a pořadovým číslem. Získáte ho u schváleného soukromého lékaře. Seznam schválených soukromých veterinárních lékařů najdete na portálu Státní veterinární správy.

 

3. Očkování proti vzteklině

Zvířata musí být očkována od tří měsíců stáří, v České republice platí povinnost každoročního přeočkování. Mláďata, mladší 3 měsíců, která nejsou očkována, mohou cestovat, pokud mají vystavený pas a od narození pobývala na stejném místě a nepřišla do kontaktu s volně žijícími zvířaty nebo jsou provázena matkou, na které jsou závislá.

 

Pozor!

Některé státy si stanovují navíc zvláštní podmínky pro dovoz zvířat do země. Je-li cílem vaší cesty například Velká Británie,Irsko, Malta či Švédsko budete potřebovat sérologické vyšetření na vzteklinu, ošetření proti klíšťatům a echinokokóze (vyžaduje Fisko).

 

Autem

Zákony České republiky nestanovují jakým způsobem by měli psi nebo kočky cestovat v autě, ale pokud vám záleží na jejich životě, v žádném případě by neměli sedět na předních sedadlech.Zvířata patří dozadu, nejlépe jsou-li umístěna v přepravním boxu nebo v zavazadlovém prostoru aut ,,kombíků“.Existují i speciální popruhy, které se připevní k bezpečnostnímu pásu. Dupnete-li na brzdu, popruh zajistí, že se zvíře nebude volně pohybovat a neublíží si.

 

Na co ještě dbát?

- Během dlouhé cesty dělejte pravidelné přestávky, psa nechte proběhnout a vyvenčit,     nezapomeňte misku , vodu a určitě vezměte i oblíbenou hračku.

 

- Nikdy ani na malou chvíli nenechávejte zvíře uvnitř zaparkovaného vozu na přímém slunci. Zvyšující se teplota uvnitř je pro psa či kočku smrtelně nebezpečná.

 

- Jezděte klidně, i když váš mazlíček obvykle snáší cestování bez problémů.

 

- I přesto, že váš psík zbožňuje koukat se za jízdy z otevřeného okénka, není to pro psa příliš vhodné. Hrozí zánět spojivek nebo uvíznutí cizího předmětu v oku.

 

Jak letadlem?

,,Přepravu živých zvířat vždy předem rezervujte. V případě, že je zvíře ve špatném zdravotním stavu nebo je-li v zemi původu nepříznivá nákazová situace, jsme oprávněni přepravu odmítnout.Současně si můžeme k přepravě či schválení použité schrány vyžádat souhlas veterinární služby,“ radí svým klientům společnost ČSA na svých webových stránkách.

 

Jakým způsobem mohou cestovat zvířata v letadle?

- Spolu s vámi na palubě jako kabinové zavazadlo.

Zvíře(pes, kočka,králík) musí být ve speciálním boxu, každá společnost si určuje maximální rozměry a váhu. V letadlech ČSA může zvíře vážit max. 8 kg. Počítejte s tím, že zaplatíte poplatek podle tarifů letecké společnosti. Výjimku tvoří většinou záchranářští a policejní psi ve službě a  doprovodní psi pro cestující se zdravotním postižením. Tato zvířata se přepravují v kabině letadla přednostně, bez schrány a zdarma.

- V nákladové prostoru jako odbavené zavazadlo.

Většinou lze přepravovat pouze psa, kočku, králíka a fretku. Cestuje-li s vámi dceřin oblíbený poník, přepravuje se už jako zboží.Zjistěte si, zda je do země, kam letíte, povoleno dopravovat zvířata jako odbavené zavazadlo. Speciální schránu koupíte na letišti, opatřete ji vaším jménem a bydlištěm.

- V nákladovém prostoru jako zboží.

 

Tip na cestu

 Vždy se před cestou zamyslete nad tím, je-li skutečně bezpodmínečně nutné vláčet vašeho domácího mazlíčka do daleké ciziny. Před cestou se raději poraďte se svým veterinářem, je-li cestování letadlem pro vašeho psíka či kočku vhodné a zda nebude pro zvíře příliš stresující. Veterinář může zvířeti popřípadě předepsat uklidňující prostředky.

 

Viz.Nakrmho-Psi-chovatelské potřeby-přepravky

Viz.Nakrmho-Psi-chovatelské potřeby-bezpečnost v autě-autosítě, bezpečnostní pásy, postroje atd.

 

Zdroj: Státní veterinární správa