Krmiva, granule, hnojiva, krmení - krmivo pro psy, kočky, koně, prasata, drůběž...Krmiva, granule, hnojiva, krmení - krmivo pro psy, kočky, koně, prasata, drůběž...

PÍSKAJÍCÍ KAMARÁD

Morčata jsou striktní býložravci, kteří se mohou dožít věku pěti až sedmi let. Tahle malá, čilá zvířátka se liší barvou srsti, její délkou i strukturou.

 

Domů si s největší pravděpodobností donesete malou chlupatou kouličku, ovšem časem vám z ní vyroste ,,macík“ vážící tak 900 gramů, máte-li samečka, mají i přes kilo.Svět sleduje korálkovitýma kulatýma očima, díky nimž se může pochlubit dobrým periferním viděním, a tak mu nic neunikne. Stejně slušný má i čich a sluch. Jak všichni víme z filmu o Saxaně, mají hlodavci (tedy i morče) hlodavé zuby, správně řezáky, vzadu v tlamičce pak i stoličky. Všechny zuby mu však trvale rostou, až 0,5-1mm za týden, a tak musí denně zbaštit hodně jídla, ovšem musí ho dobře zpracovat. Zoubky si nejlépe obrousí při neustálém ,,kousání“ stébel trávy či sena.Žere-li hlavně zrní, mohou zuby víc narůst a na stoličkách vyrostou bolestivé ,,háčky“.

 

Denně dávku vitamínů

Také střeva jsou uzpůsobena k dobrému trávení vlákniny, neboť jsou dost dlouhá. V nejdelším slepém střevu žije asi 150 druhů bakterií, jež pomáhají štěpit hůř stravitelné složky potravy – z vlákniny vyrobí zdroj energie, vitamíny a aminokyseliny. Některé látky se však vyloučí trusem, morče proto občas své bobky požírá.

Morče stejně jako člověk potřebuje denní přísun vitamínu C v potravě, dopřejte mu proto ovoce a zeleninu. Na rozdíl od nás však vezme zavděk i zelenou pící. Ačkoli je vitamín C přidáván i do některých krmných směsí, na světle a vzduchu se snadno rozloží, a tak přijde ke slovu už osvědčená zeleninka a ovoce.

Všechny nové dobrůtky zavádějte morčátku postupně a vyvarujte se náhlých změn v jídelníčku.

 

Alergici mají smůlu

Morče je zvíře společenské, v přírodě žije ve skupinách. Máte-li tedy doma ,,jedináčka“, musíte se mu aspoň hodinu denně věnovat V tomto směru je párek výhodou, ovšem pozor, jeho rozmnožovací schopnosti jsou obdivuhodné…

Morče potřebuje ke svému životu denně seno nebo trávu, a tak jedinci ne ně alergičtí mají smůlu. A jelikož trávu či seno zrním nenahradíš, platí předchozí věta bez výjimky.

Morčátku můžete ublížit nevhodným způsobem ,,ubytování“, třeba skleněným akváriem (špatně větrá a zvíře trpí na záněty dýchacích cest  a očních spojivek). Asi nejlepší je klec s plastovou podložkou s vyššími okraji, aby podestýlka nevypadávala ven. Nejlepší podestýlkou je seno,hobliny (nikoli však z čerstvého borovicového dřeva) či kukuřičná podestýlka. Vyměňujte ji alespoň dvakrát týdně. Měla by být nastlána ve vyšší vrstvě a neměla by být tvrdá, aby se zvířátku netvořily bolestivé otlaky. Do klece je vhodná napáječka, byť občas morče málo pije (má-li dost šťavnatého krmení).

Než si na vás zvykne, bude morčátko plaché, a tak potřebuje domeček, aby se mělo kam schovat. Ale žádný strach, časem se snadno ochočí, hlavně pokud ho ,,okouzlíte“ třeba kolečkem salátové okurky či pampeliškou. Za nějaký čas, jakmile vás spatří, vás bude hlasitě zdravit pískáním. Je to milý a kamarádský společník, inteligentní a roztomilý.

 

 Jak koupit zdravé morčecí mládě

 

- Nemá-li v obchodě v kleci ovoce či zeleninu, mohl by mu chybět vitamin C – mělo by křivé zadní nožičky. Dospělá zvířata mají okolo pysků stroupky a praskliny.

- Oči nesmějí být zalepené a zadeček znečištěný (např. u průjmu). Důležitý je i vzhled srsti.

- Zvíře by nemělo mít strupy nebo vypadané okrouhlé lysinky. Nejčastěji mají morčata všenky, roztoče nebo plíseň.

- Má-li strupy za ušima a při snaze o pohlazení se cuká a škrábe zadní nohou, je podezření na svrab.

- Plíseň přenosná na člověka se projeví jako kulatá místa bez srsti.

 

Viz Nakrmho.cz- sortiment:Hlodavci

 

Zdroj:Naši domácí mazlíčci