Krmiva, granule, hnojiva, krmení - krmivo pro psy, kočky, koně, prasata, drůběž...Krmiva, granule, hnojiva, krmení - krmivo pro psy, kočky, koně, prasata, drůběž...

PÉČE O PSA

 

Kdy jít na první očkování?

Mělo by být provedeno, po 12. týdnu, pes tak získá lepší imunitu. Do té doby je chráněno protilátkami, které dostane z mléka feny.

 

Jaké očkování je povinné?

Ze zákona musíte nechat psa očkovat proti vzteklině. Prvně vakcinaci dostane ve třech měsících, následně pak každý rok.

 

Jaké další vakcíny veterináři doporučují?

Štěně se očkuje proti psince, parvoviroze, infekčním zánětům jater a kašli, coronaviroze a leptospiroze, giardióze a plísním. Po 12. týdnu a zhruba po měsíci následuje přeočkování. Po provedení všech očkování musí štěně zůstat ještě 4 dny doma, aby si vytvořilo imunitu.

 

Je k dispozici očkování proti klíšťatům?

Je možné nechat psa očkovat proti lymeské borelióze. Samotnému uchycení drobných tvorů lze zabránit pomocí speciálních obojků nebo sprejů s odpuzujícími látkami.

 

Stříháme drápky všem psům?

Pokud váš pes nepobíhá venku a drápy si tak neobrušuje, je potřeba mu je zastřihávat. Existuje několik druhů kleštiček, se kterými se velmi dobře pracuje.

 

Je čištění zubů přepych?

Čištění zubů je samozřejmost. Existuje široký výběr psích zubních past s různými příchutěmi a několik druhů zubních kartáčků. Je velmi jednoduché naučit pejska na pravidelné čištění dokud je malý, ve stáří už to dělá psovi značný problém.

 

Na čištění uší k veterináři?

Pokud pes začne třepat hlavou nebo si přejíždět tlapkou po uchu, jedná se o zánět a musíte k veterináři. V žádném případě nepoužívejte do psích uší  vatu.

 

Má se srst u očí stříhat?

Obecně platné pravidlo neexistuje, je třeba respektovat potřeby daného psa a také rasy. Ostříhání chlupů kolem očí může některým druhům způsobit vážné zdravotní komplikace.

 

Co když pes nadměrně slzí?

Zkontrolujte, zda v oku není cizí předmět, nebo zánět. Cizí tělísko můžete sami odstranit vykapáváním, nebo jít k veterináři. Často dochází k zánětům třetího víčka v prašném prostředí nebo v bytě kuřáka.

 

Jak správně psa vydrbat?

Psa stačí koupat 2-4x ročně. Volíme šampony podle typu srsti i délky, určené k běžnému mytí, k výstavní úpravě, pro štěňátka i pro alergické psy. Jsou i suché šampony, které se vetřou do srsti a pak se vykartáčují.

 

Kdy se poprvé kartáčuje?

S česáním začneme hned, kdy si štěňátko přineseme domů, srst se ještě necuchá, pejska to netahá a je to příjemná masáž.

 

Může péče o srst bolet?

Česání a kartáčování je pro něj nepříjemnou a bolestivou zkušeností v případě, že je srst dlouho zanedbaná a pes na to není navyklý. Pod srstí se také může kůže i zapařit.

 

Kdy si začíná štěně hrát?

Už ve 3 týdnech a hravost ho neopustí ani jako dospělého. Proto mu pořiďte hračky.

 

Jsou hračky zdravé?

Ano. Nejvhodnější jsou ty, které mohou psi skousávat a trénovat tak správnou ústní hygienu. Zabraňují i vzniku zubního kamene a zubního plaku a příjemně masírují dásně.

 

Kterých hraček se vyvarovat?

Má-li váš pes problémy se zuby nebo dásněmi, nejsou pro něj vhodné hračky z tvrdého materiálu, které jsou určené ke kousání.

 

Co když všechny rozkouše?

Pokud psovi nic nevydrží déle než pár hodin, kupte hračky z pevného materiálu. Vhodné jsou například uzle nebo hračky z buvolí kůže, které může pejsek i sníst.

 

Co dělat, když má moc hraček a přesto si nehraje?

Čeho je moc, toho je příliš. Pes se nemůže rozhodnout, která hračka je nej, a tak si nehraje s ničím.

 

Je možné určit ideální počet předmětů na hraní?

Kolem pěti kousků. Bohatě postačí míček, buvolí kost, aportovací činka a přetahovadlo.

 

Jsou vhodné plyšové hračky?

Můžou být, ale psi je rychle rozkousají a nalepená očička nebo nos jim v žaludku moc dobře neudělají.

 

Může si brát hračky dětí?

Pes nesmí brát hračky dětí, děti nesmějí brát hračky psovi, kromě situace, kdy je pes sám dítěti půjčí.

 

Mohou na něj sahat cizí lidé?

Jen s vaším svolením. Budeme-li mu hlazení vnucovat, je třeba počítat s logickým obranným kousnutím.

 

 

Zdroj:internet