Krmiva, granule, hnojiva, krmení - krmivo pro psy, kočky, koně, prasata, drůběž...Krmiva, granule, hnojiva, krmení - krmivo pro psy, kočky, koně, prasata, drůběž...

O ŽAKOVI, TEDY PAPOUŠKOVI ŠEDÉM

Proč je ŽAKO ukecánek?

O žakovi, tedy papouškovi šedém, se říká, že patří k těm opeřencům, kteří se nejlépe naučí mluvit a zvládnout i mnoho slovních spojení.

Zvláštní verbální schopnosti papoušků šedých jsou známé už odedávna. Nepochybně se jedná o určitou úroveň inteligence celého druhu, ale velmi důležité jsou i vrozené předpoklady jednotlivce a jeho životní zkušenosti.

Některý žako je schopný například večer říkat tak dlouho,,dobrou noc, dokud se nezhasne, protože chce v klidu spát. Další dokáže vypískat písničku Šla Nanynka do zelí nebo takzvaný ptačí tanec. Hlasoví artisté mezi nimi imitují až stovku slov a krátkých vět. Mnoho papoušků šedých se však omezí jen na pískání a vrozenou ,,afrikánštinu“. Neznamená to však, že jsou méně inteligentní, jen se vyvíjeli trochu jinak. To ostatně závisí na jejich dřívějších zážitcích s člověkem, ale i trpělivosti chovatelů věnovat se jim.

Kromě inteligence, kterou mnozí odborníci srovnávají s inteligencí tříletého dítěte, má žako mimořádně dobrou paměť, takže dokáže používat zvuky a slova v té správné situaci. V mluvení ho ale musíte podporovat. Nejlépe když stejné situace budete komentovat stejnými slovy. Například sehne-li hlavičku, zeptejte se:,,Chceš drbat?“ a podrbejte ho. Ráno zdravte dobré ráno, večer dobrou noc… A pak se možná dočkáte, že na zazvonění telefonu bude reagovat slovem haló nebo při odchodu návštěvy říkat nashle.

Žakové žijí v hejnech, která mohou čítat až dvě stě ptáků. V dospělosti si hledají partnera, jemuž jsou věrní celý život. I to je důvod, proč se v zajetí upínají na člověka a snaží se ho napodobit v řeči.

Inteligenci různých ptáků zkoumal odborník na chování zvířat Otto Koehler. Některé druhy podrobil podle exaktních metod pokusům, aby zjistil jejich schopnost počítat. Zatímco holub dokáže sbíráním zrníček dojít k číslu pět, andulka a kavka k číslu šest, havran, straka, amazoňan žlutohlavý a žako napočítají do sedmi.

 

Zdroj:internet