Krmiva, granule, hnojiva, krmení - krmivo pro psy, kočky, koně, prasata, drůběž...Krmiva, granule, hnojiva, krmení - krmivo pro psy, kočky, koně, prasata, drůběž...

ZVÍŘÁTKA A HORKO - RADY NA LETNÍ DNY

 

Nás by možná bavilo ,,válet“ se celé léto v plavkách venku, naše domácí mazlíčky však něčím podobným příliš nepotěšíte. Přestože jsou schopni se v tom největším parnu vyhřívat na sluníčku a vzbuzují v nás obavy, zda se to zvíře dočista nezbláznilo, díky svému neomylnému instinktu dokážou poznat, že teď už je toho právě akorát, a odšourají se zchladit na studené dlaždičky. Proto je ani vy nenuťte, aby museli zůstávat v horku příliš dlouho.

Pes i kočka patří mezi teplokrevné živočichy, kteří se snaží udržovat si stálou teplotu svého těla. Jejich optimální tělesná teplota je výrazně vyšší než u člověka. U zdravého psa a kočky je to teplota 38-39°C. V horku a při námaze jejich teplota stoupá. Obecně platí, že domácí zvířata výrazně hůře snášejí teplo než zimu. Jejich kůže totiž obsahuje jen minimální množství potních žláz, které mají velký význam pro termoregulaci a snižování teploty povrchu těla. Psi a kočky jsou tak odkázáni zejména na ochlazování pomocí zrychleného povrchního dýchání, při němž dochází k odpařování vody z povrchu dýchacích cest. Při tomto způsobu termoregulace dochází k značné ztrátě vody a hrozí nebezpečí rychlé dehydratace organizmu. Zvířatům je tedy nutné předkládat dostatek pitné vody v průběhu celého dne. Odvod tepla pomocí zrychleného dýchání není tak efektivní jako pocení a navíc zvířata mají na sobě srst, takže jsou velice náchylná k přehřátí organizmu. Mezi nejvíce ohroženou skupinu patří hlavně starší a nemocná zvířata s postižením srdce či dýchacích cest. Existují také jistá plemena, která horko snášejí hůře – např. dlouhosrstá nebo severská plemena.

Během letních veder bychom měli pozměnit harmonogram procházek se psem, a to i v případě, že náš pes je mladý a zdravý. Nevšímejte si překvapeného výrazu svého psíka a vezměte ho na delší procházku brzy ráno nebo ho vytáhněte z pelíšku pozdě večer. Polední a odpolední procházky omezte jen na rychlé zastavení u patníku někde ve stínu. V horku zapomeňte na několikakilometrové procházky a nenuťte pejska do úmoru běhat pro míček. Pejsci jistě ocení i výlety za koupáním.

V horkém počasí netrpí jen zvířátka, ať už s vámi žijí doma nebo na zahradě. Umístěte je tam, kde na ně nepraží sluníčko, nebo jim umožněte přístup do stínu. Pravidelně jim podávejte studenou vodu. Některým zvířátkům, např. papouškům, přijde vhod i sprchování a rosení.

Cestování

Dlouhé cestování může být pro vaše zvíře velmi fyzicky i psychicky náročné. Při cestách autem je důležité nechat stále pootevřené okno v autě, aby byla zajištěna dostatečná cirkulace vzduchu, každou hodinu či dvě udělejte zastávku, nabídněte psovi čerstvou vodu a dopřejte mu i kratší procházku. Pokud během jízdy budete využívat výhod klimatizace, pamatujte na to, že velký teplotní rozdíl může způsobit zdravotní problémy. Rozhodně psa či kočku nenechávejte v uzavřeném autě na parkovišti, pobyt v rozpáleném autě by mohl ohrozit přímo jeho život.

Příznaky přehřátí:

-nervózní, až panické chování psa

- zrychlené obtížné dýchání, kašel

- pes nereaguje na povely, sedá si a odmítá nabízené hry

- nechutenství, průjem a zvracení

- výskyt pěny v tlamě psa, skelný pohled

- výrazný tlukot srdce

-teplota přes 40°C (měřeno v konečníku)

- červený jazyk, dásně a sliznice, suchá a horká kůže

- zpomalené jednání

 

Co dělat:

- odveďte psa do stínu

- nabídněte mu studenou pitnou vodu

- namočte pejskovi tlapky, uši, temeno a ocásek

- zabalte zvíře do mokrých ručníků

- případně navštivte veterináře

Zdroj: Naši domácí mazlíčci