Krmiva, granule, hnojiva, krmení - krmivo pro psy, kočky, koně, prasata, drůběž...Krmiva, granule, hnojiva, krmení - krmivo pro psy, kočky, koně, prasata, drůběž...

KDYŽ SE RODÍ KOŤÁTKO

 

Jde-li o těhotenství, jsou na tom kočky o něco lépe než lidé – nemají totiž vyloženě neplodné dny. Jejich pohlavní aktivita navíc vzrůstá v únoru, v dubnu už se rodí koťata.

Kdyby ženy mohly rodit tak často jako kočky, nejedna domácnost by asi vypadala úplně jinak. Kočky totiž rodí koťata třikrát až čtyřikrát do roka, a to až pět mláďat v jednom vrhu. Většinou zvládá porod sama, ovšem může se stát, že z nějakého důvodu si po porodu nepřekousne pupeční šňůru, v nejhorším případě se pak odmítne o potomky starat. Začněme u pupeční šňůry. Tu většinou kočka překousne asi tak 2-3 cm od tělíčka. Zůstane-li tato práce na nás, můžeme ji podvázat vyvařenou režnou nití a přetrhnout nebo přestřihnout. Pak se ujistíme, zda kotě dýchá, v opačném případě je možné, že má v krčku zbytek plodové vody. Tekutiny z dýchacích cest – nosu – pak musíme vysát či opatrně vyklepnout. Koťátko přiložíme ke struku matky, abychom mu umožnili co nejdřív se napít mleziva. Někdy to samo nezvládne, a tak mu musíme pomoci. Na zadním struku vymasírujeme kapku mléka a kotě přikládáme tak dlouho, až začne sát. Odmítne-li kočka koťátka krmit a hřát, zůstane to opět na nás. Ze všeho nejdřív jim tedy vytvoříme útulný teplý pelíšek s vhodnou teplotou. Vzhledem k tomu, že přehřátí je u kotěte stejně nebezpečné jako podchlazení, měl by být pelíšek dostatečně velký, aby si v něm koťátka mohla popolézt na místo, kde je jim přece jen lépe.

Kdy k veterináři?

Ochranné protilátky získává kotě od matky během březosti, a jsou výraznější, byla-li jeho matka očkována. Pro výrobu protilátek je důležitý příjem mleziva, protože kotě si ochranné protilátky vytváří od stáří dvou až tří měsíců, a to buď po očkování, nebo po kontaktu s infekcí. Ve věku tří týdnů je potřeba koťátko odčervit a nechat zkontrolovat veterinářem, který doporučí preparáty proti blechám i jiným cizopasníkům. První očkování se u zdravého kotěte provádí  od stáří osmi týdnů. Každý porod má svá úskalí a žádný by se neměl podcenit. Ať už lidský, psí či ten kočičí. Odchovat koťata je sice náročné, ale za radost, již do našeho příbytku vnesou zdraví a přítulní chlupáči,  to určitě stojí.

Jak kotě krmit?

U potravy je podstatné složení, teplota, kvalita i množství a také to, jak často a čím ji podáváme. Nechce-li kočka kotě krmit, je nejvhodnější koupit sušené kočičí mléko, jež lze nahradit také mlékem kravským, kondenzovaným. Orientační množství mléka na jedno krmení je 2-5 ml. Mléko můžeme kotěti podávat injekční stříkačkou nebo použijeme soupravy určené přímo pro krmení mláďat. Důležitá  je také frekvence krmení. Do věku dvou týdnů kotěte se krmí 6-10x za 24 hodin. Na pevnou stravu, tj. maso či granule, lze přejít ve věku 4-5 týdnů. Nezapomeňte však, že hladové kotě, kterému poklesne tělesná teplota, se musí nejprve zahřát a teprve potom krmit. Do třetího týdne po porodu není nutné kotě schopno samo aktivovat reflex pro vyprazdňování. Máme- li  novorozenému kotěti nahradit matku, nikdy nesmíme po krmení zapomenout na masáž bříška a okolí konečníku- předejdeme tak střevním potížím. Pokud kotě dva nebo tři dny naříká a má ztvrdlé bříško, je potřeba ihned navštívit veterinárního lékaře. Často si lze pomoci i několika kapkami parafinovaného oleje, který přidáme do mléka.

Zdroj:Naši domácí mazlíčci