Krmiva, granule, hnojiva, krmení - krmivo pro psy, kočky, koně, prasata, drůběž...Krmiva, granule, hnojiva, krmení - krmivo pro psy, kočky, koně, prasata, drůběž...

PSI ČTYŘNOZÍ ANDĚLÉ

 

Jak psi dokážou vystopovat rakovinu?

Už před 3000 lety čínští lékaři věděli, že psi dokážou vyčenichat některé nemoci. Dnes této schopnosti využívají zejména v Anglii. Například v ,,Amersham Hospital“ v Buuckinghamshire pracuje kokršpaněl Tangle. Jeho majitelka dr. Willis vysvětluje: Nádory vylučují látky přenašeče (transmittery). Zvířata jsou trénovaná k tomu, aby dokázala tyto látky vyčenichat v moči. Tímto způsobem lze rozpoznat rakovinu kůže, prostaty, plic a prsu.

Proč jsou někteří psi obzvlášť ostražití?

Ostražitost mají psi v genech, některé rasy ovšem mají tento instinkt obzvlášť silně vyvinutý. Dobrým příkladem je ovčák – je považován za dobrého ochránce, který svou rodinu vždycky hájí. Výcvik psů patří do rukou profesionálního trenéra. Hlídací psi dostávají speciální výcvik, aby nebyli agresivní přes míru.

Bernardýni – záchranáři s rumem

Až do začátku 20. Století byl jedinou cestou mezi Itálií a Švýcarskem průsmyk, kde vládlo nevyzpytatelné počasí s častými vánicemi a mlhami. Právě zde založil Bernard de Menthon v roce 926 klášter, který měl být místem odpočinku pro vysílené poutníky. Postupem času přišli mniši na to, že při vyhledávání ztracených nebožáků jsou skvělým pomocníky psi. Někteří dokonce dokázali předvídat sněhové bouře. Legendou se stal pes Barry, který se do hor vydával sám, bez vedení, kdykoliv vycítil, že se blíží bouře. Zachránil čtyřicet lidí, ale čtyřicátá první ,,mise“ se mu stala osudnou. Muž, kterého chtěl zachránit, se lekl a Barryho bodl. Mniši pak psího hrdinu poslali na léčení, ale ten následkům zranění v požehnaném věku 12 let podlehl. Bernardýny dodnes využívá horská služba, hlavně k hledání lidí zavalených lavinou.

Mívají psi předtuchy?

Jako by měli nějaká zvláštní čidla citlivá na epilepsii – mnozí psi umí už předem vycítit nebezpečí záchvatu. Kanadští vědci při jedné studii objevili, že talentovaní psi zvětří nadcházející epileptický záchvat už celé dvě minuty dopředu a nemocné pak varují například olizováním obličeje nebo štěkotem. Někdy dokonce zabrání pacientům v chůzi po schodech, aby je ochránil před možným zraněním. Psi, kteří dokážou předvídat epileptické záchvaty, se cvičí především v USA a v Holandsku. Výcvik je velmi náročný a vycvičení jednoho psa stojí až 14 000 eur.

Jak psi nacházejí zavalené osoby v sutinách?

Zachranářští psi musí umět ,,vytřídit“ vůni zavaleného člověka z velkého množství jiných pachů. A to je mimořádně náročný úkol i pro psí čich s 200 miliony čichových buněk. Ale když pes intenzivně větří, vzduch mu zůstane v nosu déle. Tímto si zvíře může pachové obrazy uložit do paměti a spojit s nimi vjem příjemný nebo nepříjemný. Takto je možné psa vycvičit na rozpoznávání pachů, například potu nebo krve. Psi musí být psychicky odolní a nesmí se bát. Součástí výcviku je například spouštění psího záchranáře z vrtulníku nebo zvykání na rušivé vjemy, jako je kouř nebo zvuky sirén.

Pastevečtí a honáčtí psi – v čem je rozdíl?

Pro ovčáky není lepšího honáckého psa než je Border kolie. Tato rasa má velice silně vyvinutý hlídací instinkt. Proto také kolie chované jen pro potěšení na procházce pohlížejí na ostatní kolemjdoucí jako na stádo a snaží se je honit. Border kolii poznáte také podle toho, že téměř neustále hlídá svého pána pohledem, udržuje oční kontakt. Kvůli své mimořádné inteligenci a oddanosti se cvičí také jako průvodci a pomocníci zrakově postižených osob.

S pasteveckými psy je to jiné (např. maremmansko-abruzský pastevecký pes nebo kavkazský ovčák). Vyrůstají společně s ovcemi a považují je za vlastní rodinu, kterou musí za všech okolností chránit. Například kavkazský ovčák musel dokázat ochránit stádo i před medvědem či před zloději. Tito psi jsou velmi samostatní, musí sami vyhodnotit situaci a reagují i bez pobízení pastýře. Když se ke stádu přiblíží cizí člověk, může to pro něj být nebezpečné.

Zdroj:Fenomény našeho světa