Krmiva, granule, hnojiva, krmení - krmivo pro psy, kočky, koně, prasata, drůběž...Krmiva, granule, hnojiva, krmení - krmivo pro psy, kočky, koně, prasata, drůběž...

ZÁSADY KRMENÍ A NEVHODNÉ POTRAVINY PRO PSY

 

·         Krmte pouze krmivem určeným pro daný druh, tzn. psům psí, kočkám kočičí.

·         Zvolte si krmivo určené pro danou kategorii z hlediska věku a zatížení psa.

·         Neprovádějte náhlé změny v krmné dávce ani druhu krmiva.

·         Při přechodu z jednoho krmiva na druhé postupně přimíchávejte do ,,staré“ dávky ,,novou“, až jej zcela nahradíte tím novým. Tento nenásilný, postupný přechod by měl trvat 7-14 dní.

·         Měníte-li značku krmiva, postupujte obdobným způsobem jako v předchozím bodě. I v tomto případě může být náhlá změna velkou zátěží trávicího traktu.

·         Při náhlém přechodu na nový druh krmení se u většiny psů objeví průjem nebo řidší stolice po dobu 2-3 dnů, poté se stav samovolně upraví.

·         Pokud pes nové krmení odmítá, není to samo sebou. Odmítání krmiva není bezdůvodné a je vhodné zvolit takové krmivo, které bude pes přijímat s chutí.

·         Pokud krmíte kompletními krmivy, nepřidávejte libovolně žádné pamlsky s obsahem vitamínu A a  D, ani jiné vitamínové a minerální preparáty bez konzultace s vašim veterinářem. I tím můžete vážně ohrozit zdravotní stav a vývoj vašeho psa.

Potraviny nevhodné pro psy

Luštěniny, čerstvý chléb, kapusta, kedlubny a květák by měly být do krmné dávky zařazovány pouze po malých dávkách, protože působí nadýmavě.

Veškerá krmiva obsahující kakao jsou pro psy toxická a ve větších dávkách můžou způsobit i smrt psa. To platí hlavně pro příděl ,,lidské“ čokolády.

Kořeněné a solené potraviny podávané příliš často, můžou způsobit trávící potíže psa, onemocnění jater a ledvin, záněty análních váčků nebo zhoršení kvality srsti.

Voda

Voda je základ života a je nezbytnou součástí organismu, což platí i pro psy. Nedostatek vody způsobuje dehydrataci a to vede ke vzniku široké škály potíží. Dostatečné množství vody je důležité zejména pro štěňata a starší psy. Potřeba vody se také zvyšuje u kojících fen, při vyšší zátěži psa, při vyšší teplotě prostředí a při průjmových onemocněních. Při krmení granulemi je dostatečný přísun čerstvé vody velmi důležitý.

Kosti jsou dobrým zdrojem minerálních látek, obzvláště pak vápníku a fosforu. Je vhodné je podávat psovi mimo krmení a ne jako hlavní chod. Přílišný příjem kostí může psovi způsobit zácpu, nebo neprůchodnost střev. Přednost je třeba dávat měkkým, větším kostem z mladých zvířat, kosti z králíků a drůbeže jsou příliš tvrdé a lámavé a jejich úlomky jsou pro psa nebezpečné, proto bychom je psovi neměli dávat vůbec. Vhodné je také dát psovi vývar z velkých kostí, který obsahuje většinu důležitých látek a psi ho rádi pijí.

Mléko podáváme pouze psům, kteří ho dobře snáší. Mléčné výrobky se vyznačují vysokou stravitelností a jejich živiny jsou pro organismus pohotově k dispozici ( s výjimkou psů, kteří nesnášejí laktózu) a obvykle jsou pro psa velmi chuťově přitažlivé. Je dobrým zdrojem okamžité energie, kvalitních bílkovin, tuku, cukru, vápníku, fosforu, některých stopových prvků, vitamínu A a komplex vitamínu B. Obsahuje však málo železa a vitamínu D. Někteří psi se však vyznačují neschopností tolerovat větší množství mléčného cukru (laktózy), což vyvolává průjem. Takovým psům není vhodné předkládat  mléko, případně i jiné mléčné výrobky. Zpravidla však bez problému ztráví tučný tvaroh, sýry či máslo. Tvaroh je dobrým zdrojem minerálních látek, vitamínů, bílkovin a rozhodně by neměl chybět v jídelníčku žádného štěněte. Sýry obsahují také velké množství bílkovin, tuků a minerálů.

Zdroj:Pes a výživa