Krmiva, granule, hnojiva, krmení - krmivo pro psy, kočky, koně, prasata, drůběž...Krmiva, granule, hnojiva, krmení - krmivo pro psy, kočky, koně, prasata, drůběž...

CO PAPOUŠCI VYŽADUJÍ

 

V přírodě si papoušci mohou hledat pestrou a plnohodnotnou potravu. Všechno co požírají, je naprosto čerstvé a obsahuje maximum živin. Na jejich jídelníčku najdeme semena, pupeny, mladé lístky, bobule a jiné plody nebo nektar a pyl z květů. Kromě toho papoušci loupou kůru z větviček a vyzobávají z hlíny malé kaménky, které jim pomáhají při trávení. Někteří vědci se dokonce domnívají, že papoušci požírají i larvy hmyzu, drobné mušky a vodní měkkýše, aby získali dostatek bílkovin. Není tedy lehké nahradit jim bohatství přírodní nabídky potravy. S trochou snahy a uvažování však můžeme i papouškům ve vlastní péči sestavit plnohodnotnou stravu, abychom se mohli ze zdravých ptáků s lesklým peřím těšit celou řadu let.

Zrní jako základ

Pokud chováte více druhů, počítejte s tím, že jim možná budete muset připravit různé směsi zrní podle jejich velikosti a síly zobáku. V obchodech jsou k dostání jak hotové směsi, tak i jednotlivé druhy zrní. Pokud obměníte složení směsi, sledujte zpočátku, které druhy zrní ptáci vyzobávají nejraději. Podle toho můžete sestavit vlastní definitivní směs nebo ptákům nabídnout neoblíbenější semena v samostatných miskách. Takto podstatně omezíte množství odpadu. Viz – NAKRMHO.CZ-sortiment: EXOTI-krmivo, doplňky

Směsi zrní by měly obsahovat:

Pro velké druhy, jako jsou například papoušek Barnadův, horský nebo nádherný:různé druhy prosa, lesknici, oves, pšenici, semena dýně a slunečnice (bílá, proužkovaná a černá), v chladném období také trochu konopného a řepkového semene.

Pro malé druhy, například pro papoušky vlnkované nebo pro traváčky: 75 % z celkové hmotnosti má připadat na různé druhy prosa. K tomu přidáme lesknici, malá slunečnicová semena, pšenici, oves, lněné semínko a během chladných dní také trochu konopí, řepky a máku. Malým papouškům byste neměli odepírat jejich oblíbený mohár, který ovšem chutná i větším druhům.

Tip: Olejnatá semena, jako například slunečnice, by měla tvořit asi 8 % směsi. Během hnízdění jejich obsah ale zvedněte až na 20 %. Slunečnicová a dýňová semínka podáváme neloupaná, protože jejich louskání představuje pro papoušky vítané zaměstnání.

Praxe: čerstvá potrava

Zdraví papoušků prospěje častá obměna jídelníčku. Proto potřebují kromě každodenní porce zrní i čerstvou stravu bohatou na vitamíny, například výhonky, zeleninu a ovoce.

Zdroj vitamínů z naklíčeného obilí

Každodenní příděl čerstvé potravy můžete zhruba každých šest týdnů obohatit naklíčeným zrním. Pokud ptáci tuto čerstvou potravu dostávají po 20 dní, nemusíte jim již podávat žádné vitamínové přípravky. Během celého období hnízdění a výchovy mladých by mělo být naklíčené zrní zkrmováno každý den. Ke klíčení lze doporučit všechna zmíněná semena. Abyste dosáhli co nejlepšího výsledku, doporučuje se zakoupit nebo vyrobit sadu speciálních misek.

Hydroponické zelené krmení

Celá zařízení na hydroponii tvoří 3, 4 i více kruhových skleněných misek s odtokovou trubičkou a jedna miska na jímání přebytečné vody. Než necháme semena klíčit, musíme je dát nabobtnat. Nasypeme je do skleněné misky, přelijeme vodou a v dobře uzavřené misce necháme 24 hodin nasávat vodu. Na každého papouška počítáme zhruba se 2 lžičkami směsi zrní na den. Nabobtnalá semena na jemném sítu prolijeme vlažnou vodou a rozmístíme do misek, jen vespod necháme jednu prázdnou, aby zachycovala přebytečnou vodu. Všechny misky naskládáme na sebe a horní z nich opatrně naplníme vodou. Voda samovolně odtéká úzkou trubičkou do spodní misky, zvlhčuje semena a nakonec se shromáždí v nejspodnější misce. Postavte celé zařízení na světlé místo, ale ne na přímé sluneční světlo. Každý den pak zalévejte již popsaným způsobem. Jakmile se objeví klíčky nebo dokonce začnou růst vzhůru výhonky, můžete je nabídnout papouškům. Nejprve ovšem krmení propláchněte na sítu vlažnou vodou a nechte okapat. Naklíčené výhonky podávejte na samostatné misce.

Záleží na servírování

Ovoce, zelenina a byliny jsou pro papoušky v každodenní krmné dávce nezbytností. Důležité je, abyste papouškům ovoce, zeleninu a byliny nabídli tak, aby se k nim ptáci snadno dostali a aby je krmení i bavilo. Tvrdé ovoce a zeleninu, například jablka nebo mrkev, můžete vtlačit mezi mříže nebo do ok pletiv. Obojí také můžete nahrubo nastrouhat, smíchat s nakrájeným salátem či jinou listovou zeleninou a s nakrájeným ovocem a nabídnout na ploché misce.

Tip: Papoušci velice rádi vyzobávají kukuřičné klasy v době mléčné zralosti nebo nedozrálé klasy prosa. Obojí můžete v létě zamrazit jako zásoby na zimu. Jablka, hrušky, popřípadě i mrkev dovedou papoušci zpracovat až tehdy, když jim je napíchnete na otupený hřebík vyčnívající z krmícího prkénka a kousek seříznete, aby se narušil hladký povrch pochoutky. Byliny, plané rostliny a klasy obilí sepněte do svazečku a zavěste na větev. Můžete je také připevnit háčkem ke mřížím nebo je k nim přivázat přírodním lýkem.

Měkká čerstvá strava

Velkým druhům papoušků, například horskému, nádhernému nebo Barnardovu, můžete nabídnout i měkké ovoce a zeleninu. Na široké a mělké misce z kameniny nebo nerezu předkládáme například banány nebo lilek nakrájené na kousky 3-4 cm velké.

Menším druhům, jako jsou traváčci nebo papoušci vlnkovaní, podáváme měkkou stravu nakrájenou na menší kostičky.

Tip: Nabízejte papouškům čerstvou potravu v různých obměnách, jsou zvědaví. Paprikový lusk například můžete rozpůlit, vyčistit od zrníček a zavěsit na často navštěvovanou větev tak, aby na něj ptáci snadno dosáhli. Nejprve do něj budou klovat z obyčejné zvědavosti, pak jim zachutná natolik, že se z něj stane pamlsek.

Zkouška citlivosti

Semena nesmí  být „přeleželá“, protože dlouhým skladováním se z nich ztrácejí důležité živiny a další látky. Proto než začnete semena zkrmovat, můžete ověřit jejich výživnou hodnotu zkouškou klíčivosti:jednu kávovou lžičku semen nasypte do skleněné misky a přelijte dvoucentimetrovou vrstvou vody. Misku přikryjte, ale tak, aby dovnitř mohl vzduch. Semena nechte po 24 hodin bobtnat, pak prolijte v cedníku vlažnou vodou a nechte okapat. Opět semena nasypte do skleněné misky, dobře přikryjte a nechte 48 hodin klíčit při pokojové teplotě na světlém místě. Pokud vzejde asi 60% semen, je sadba v pořádku.

Příznaky poškození semen

Nahnilá semena páchnou, zdravá jsou bez zápachu. Žluklá semena poznáme podle nahořklé chuti. Zvláště pečlivě kontrolujte plísně. Semena vypadají jako potažená bělavou „vatou“. Některé běžné druhy plísní u ptáků vyvolávají smrtelnou aspergilózu. Pokud jsou semena napadena zavíječi roztoči, zrnka jsou vzájemně slepená nebo propletená pavučinkami vláken. Odstranit je nutné také všechny obilky napadené jedovatým námelem (jsou načernalé a zřetelně větší). Potencionálním zdrojem zárodků chorob jsou i nečistoty mezi zrním. Poškozená zrnka zase ztrácejí na kvalitě. Veškeré druhy zrní skladujte na tmavém a vzdušném místě, v suchu a mimo dosah škůdců a hlodavců. Nevhodnější jsou sáčky z režného plátna nebo dřevěná bedna s odsýpacím otvorem u dna.

Volně rostoucí rostliny

Semena, květy a listy představují vysoce kvalitní krmivo a ptáci se jejich ozobáváním zaměstnají.

Semena trav:Sbíráme lipnici roční (Poa anua), lipnici luční (Poa pratensis), lipnici širolistou (poa chaixii), jílek vytrvalý (Lolium perenne), medyněk vlnatý (Holcus vlnatý). Květy a  semena: Ptačinec žabinec (Stellaria media), šťovík kyselý (Rumex acetosa), kokošku pastuší  tobolku (Capsella bursa-pastoris) a smetanku lékařskou (Taraxacum officinale) sbíráme po odkvětu, když se začnou objevovat špičky zrajících semeníků.

Druhy prosa a rdesna:Ježatka kuří noha(Echinochloa crus-galli), rosička krvavá (Digitaria sanguinalis), bér zelený (Setaria viridis), proso seté (Panicum milaceum), mléč zelný (Sonchus oleraceus), rdesno ptačí Polygonum aviculare), rdesno blešník (polygonum persicaria). Bobule a souplodí: Čekanka obecná (Cichorium intybus), jeřabiny, plody hlohyně a hlohu, šípky.

Důležitá pravidla pro krmení

Pro papouška do délky těla 25 cm stačí na každého ptáka asi 2 polévkové lžíce zrní a ½ šálku čerstvé potravy, pro větší druhy připravte 4 lžíce zrní a celý šálek čerstvého krmení. Časem sami vypozorujete, jakou skutečnou spotřebu vaši ptáci mají.

Doplňkové látky

Pokud skladbu krmiva papouškům často obměňujete a poskytujete jim dostatek čerstvého krmení, není pravděpodobné, že by jim chyběly vitamíny.

V tom případě stačí, když do jejich jídelníčku zařadíte doplňkové látky jen během pelichání, toku, snášení vajíček, sezení na nich a během odchovu mláďat, při přemístění do nového prostředí nebo při ztrátě partnera. Vitamíny potřebují i ptáci, kterým chybí sluneční světlo. Ve všech těchto případech papouškům podávejte multivitaminové preparáty obsahující vitamíny A, B C a E. Můžete je rozdrtit na prášek a posypat jím čerstvou stravu nebo zamíchat do bílkovinného krmení. Další možností je nabídnout ptákům umělou sépiovou kost. Tento výrobek ptákům neslouží pouze k broušení zobáku, ale obsahuje i vápník a vitamíny. Také speciální ptačí písek obsahuje důležité minerální látky. Pokud je podlaha voliéry pokrytá zeminou, nabídněte papouškům tento písek ve zvláštní misce. Existují i preparáty obsahující důležité stopové prvky a minerály, tedy fosfor, mangan, hořčík, jód, železo, měď, kobalt, uhličitan sodný a draselný. Všechny dosud zmiňované výrobky seženete ve specializovaných obchodech.Viz – NAKRMHO.CZ-sortiment: EXOTI-krmivo, doplňky

Tip: Kromě sépiových kostí můžete papouškům do voliéry zavěsit i pórovité tvárnice, které lze sehnat v obchodech se stavebninami. Mnozí papoušci totiž nadšeně vyklovávají otvory do stěn.

Bilkovinná strava

Zejména během hnízdění a výchovy mláďat potřebují papoušci stravu bohatou na bílkoviny, aby dokázali vychovat zdravé a silné potomstvo. Začněte svým ptákům podávat bílkovinné doplňky již asi dva měsíce před hnízdní sezonou, aby si na tento typ potravy stačili zvyknout. Pro ptáky je přijatelné a zdravé, jestliže dostávají jednou až dvakrát týdně čajovou lžičku bílkovinné stravy. Hotová bílkovinná výživa je k dostání ve speciálních směsích. Podobnou směs si ale můžete vyrobit sami i vlastními silami.

Jak nato: Žloutek uvařený natvrdo jemně nastrouhejte, ztvrdlý světlý chléb nebo veku namočte do vody, pak vodu vymačkejte a pečivo smíchejte se žloutkem v poměru 1:1. Žloutek můžete smíchat i s netučným tvarohem a jemně rozdrceným sucharem v poměru 2:1:1. Pokud je vzniklá směs příliš hustá, naředíte ji šťávou scezenou ze strouhané mrkve.

Obzvláště během odchovu mláďat podávejte papouškům kupovanou či vlastní bílkovinnou směs společně s ovocem, bylinami nebo s naklíčeným zrním. Velkým druhům papoušků během výchovy mláďat stačí 1 polévková lžíce na ptáka denně, menším druhům podáváme čajovou lžičku. Bílkovinná strava se rychle kazí, proto její zbytky odstraňujte již asi po dvou hodinách.

Zdroj:Papoušci