Krmiva, granule, hnojiva, krmení - krmivo pro psy, kočky, koně, prasata, drůběž...Krmiva, granule, hnojiva, krmení - krmivo pro psy, kočky, koně, prasata, drůběž...

NEJRIZIKOVĚJŠÍ VNITŘNÍ A VNĚJŠÍ PARAZITÉ PSŮ A KOČEK

Nejrizikovější vnitřní parazité psů a koček

Mít za člena rodiny psa nebo kočku  se v posledních letech stává stále více oblíbenější. S tendencí rozšiřování našich rodin o jejich čtyřnohé členy narůstá populace psů a koček, a spolu s tím se také zvyšuje riziko nakažení parazitárními onemocněními přenosnými z těchto zvířat na člověka. Takových parazitů existuje celá řada, z vnitřních parazitů patří mezi ty nejrozšířenější škrkavka a tasemnice.

Škrkavky

Škrkavky parazitují ve střevě psů a koček, kde v dospělosti dosahují velikosti 5-15 cm. Koneční hostitelé těchto parazitů vylučují denně trusem do prostředí statisíce infekčních vajíček, která nejsou viditelná okem (dosahují velikosti menší než desetina milimetru). Jedna škrkavka je schopna během jednoho dne vyprodukovat až 200 tisíc vajíček. Ta jsou pak zdrojem infekce pro další hostitele včetně člověka. Vajíčko parazita je navíc schopno ve vnějším prostředí přežívat až několik let.

 V České republice se vyskytují škrkavky celkem asi u 16 % psů, ale až u 40 % mladých psů do 1 roku. Výskyt u koček činí asi 18-30%.

Pes a kočka se nakazí pozřením vajíček nebo hostitelských organismů (např. infikované myši, nedostatečně tepelně upravené maso atd.) K nakažení psa a kočky dochází také cestou z matky na štěně, resp. kotě. U feny je larva škrkavky dokonce schopna pronikat přes placentu do plodu a štěně se tak již s infekcí rodí. Larvy jsou vylučovány také mlékem a k dalšímu nakažení tedy dochází při kojení. Mladá zvířata jsou navíc k infekci mnohem vnímavější a jejich onemocnění může skončit úhynem. Člověk se nakazí pozřením vajíček, ze kterého se ve střevě vytvoří larvy pronikající přes jeho stěnu do krve a touto cestou se dostávají do celého těla. V místě zachycení vytvářejí zánětlivou reakci. Zvláště vnímavé k infekci jsou děti.

Tasemnice

Tasemnice jsou dalším střevním parazitem psů a koček. Nejrizikovější z pohledu přenosu na člověka je nakažení tasemnicí zvanou měchožil zhoubný. Pes a kočka se nakazí pozřením mezihostitelů parazita (např. hlodavců), ve střevě se vyvine postupně dospělá tasemnice, která produkuje vajíčka odcházející do prostředí trusem. Člověk se nakazí pozřením tohoto vajíčka, ze kterého se vyvíjí larva pronikající přes stěnu střeva do krve a dále do jater, plic či jiných orgánů (např. mozku). Zde larvální stadium roste a způsobuje vážné zdravotní obtíže. Svými příznaky může připomínat onemocnění nádorem. Výskyt této nákazy u člověka je u nás naštěstí nízký.

Nejčastější tasemnicí psa a kočky je tasemnice psí. Dospělá tasemnice ve střevě uvolňuje vždy poslední články svého těla naplněné vajíčky. Tyto články můžeme pozorovat v trusu nebo, a to často u koček, nalepené na chlupech v okolí konečníku. Svým tvarem, velikostí a barvou mohou připomínat zrnko rýže. Tento parazit je přenášen blechami. Proto v prevenci střevních parazitóz hraje důležitou roli odblešení pacienta a „odblešení“ prostředí. Málokdo ví, že více než 90 % bleší populace, kterou tvoří vajíčka a larvy blech, žije mimo zvíře v okolním prostředí a na zvířeti nacházíme pouze bleší dospělce. Dvojí ochranu, jak zvířete, tak prostředí, zajišťují snadno aplikovatelné spot-on preparáty.

Léčba a prevence střevních parazitóz

Mezi jeden z největších omylů klientů patří bezesporu věta: „Můj pes žádné parazity nemá, to bych je přece viděl v trusu.“ Z toho jim vyplývá, že pravidelné odčervování něčeho, co není vidět, není nutné. Dospělé parazity v trusu či obsahu žaludku (zvratcích) však pozorujeme pouze výjimečně. A tak zde stejně jako u jiných onemocnění platí, že nejlepší terapií je prevence.

 Na trhu je dnes několik běžně dostupných kombinovaných preparátů účinkujících na škrkavky i tasemnice zároveň. Jejich aplikaci zjednoduší použití ochucených tablet Drontal Plus flavour nebo ochucené suspenze Drontal Junior. Pro kočky, u kterých je podání tablety často velkým problémem existuje preparát Profender ve formě spot-on (kapka antiparazitika na kůži kočky.) Štěňata je nutno preventivně odčervovat jedenkrát měsíčně od dvou týdnů věku, koťata pak od čtyř týdnů. Mladé psy a kočky od půl roku stáří jednou za tři měsíce. U dospělých psů doporučují odborníci dva- až čtyřikrát do roka pravidelné vyšetření trusu nebo preventivní odčervení bez vyšetření, u venkovních koček minimálně čtyřikrát ročně. Také vždy před krytím a porodem. Fena či kočka může být nakažena skrytě zcela bez projevů onemocnění a v průběhu březosti dochází k aktivaci onemocnění a k následnému nakažení mláďat. Je třeba dodat, že častá obava klientů z podání antiparazitik z pohledu zdravotních obtíží je zbytečná. Antiparazitika zvířata zdravotně nepoškozují. Velký význam v prevenci nakažení člověka má samozřejmě dodržování hygienických pravidel, jako je pravidelné mytí rukou, dostatečné umytí ovoce a zeleniny, zakrývání hřišť a pískovišť a nepopulární úklid exkrementů za svým psem. To platí obzvláště v centrech měst. V jednom gramu trusu totiž může být obsaženo až 10 000 vajíček, která mohou přežít měsíce až roky.

Srdeční červi

V posledních letech pozorují odborníci zvyšující se oblibu cestování zároveň s našimi čtyřnohými přáteli. „Novou parazitózou“, která se v této souvislosti dostává do povědomí chovatelů, je onemocnění srdečním červem vlasovcem psím. Tento „červ“ dosahuje délky 25-30 cm a parazituje v pravé části srdce psa a kočky. U zvířete způsobuje vážné onemocnění srdce a plic. K přenosu z nakaženého na nenakažené zvíře dochází pomocí pouhého bodnutí infikovaným komárem.

S touto parazitózou se nejčastěji setkáme na cestách do zahraničí. Vyskytuje se běžně nejen v teplých exotických zemích, ale i v jižních státech Evropy, jako jsou například Chorvatsko, Itálie, jižní Francie, Španělsko či Řecko. V posledních letech jsme se dokonce s touto parazitózou setkali i v České republice. Prevence tohoto onemocnění je velice jednoduchá. Spočívá v aplikaci preparátu Advocate ve formě spot-on (aplikace několika kapek antiparazitika na kůži). Zvíře je pak čtyři týdny chráněno před nakažením.

PERLIČKA K ZAMYŠLENÍ

Když si vezmeme jako vstupní údaje pro toto zamyšlení nedávnou pražskou studii České zemědělské univerzity, dozvíme se následující: 2223 psů vyprodukuje za jeden den asi 300 kg trusu, z toho je 259 psů pozitivních na vnitřní parazity, což představuje cca 35 kg trusu s vajíčky parazitů.

Z toho asi polovina obsahuje vajíčka škrkavek = 17 kg trusu. Jeden gram trusu obsahuje průměrně 10 000 vajíček škrkavek. Denně pár pejsků zamoří prostředí Prahy 170 000 000 vajíček škrkavek, která budou léta přežívat a čekat na svoji oběť. Kolik je ale v Praze celkem psů? Jaké je každodenní zamoření města?

Chránit svá zvířata před vnějšími parazity můžeme různě

Člověk je tvor společenský, proto se přátelí se psy a kočkami. A protože jsou ti čtyřnožci opravdu věrní a milí přátelé, měli by se jejich páníčkové také náležitě starat o jejich zdraví. Ale nejde jen o ta domácí zvířata. Vnější parazité jsou totiž nebezpeční nejen pro psy a kočky, ale také pro člověka. Mezi tzv. ektoparazity, neboli vnější parazity, patří blechy, klíšťata či komáři. Jejich kousnutí ohrožuje zdraví psů a koček nemocemi jako jsou borelióza, rickettsióza, ehrlióza a  leishmanióza. Účinným řešením v boji s vnějšími parazity jsou například antiparazitární práškové obojky. Tyto obojky fungují na principu postupného uvolňování účinné látky ve formě mikrokrystalického prášku na povrch obojku. Pohybem zvířete a otíráním o různé předměty se prášek dostává na srst zvířete, kde se pomocí elektrostatických sil váže na chlupy. Každé osrstěné zvíře je pak po nasazení obojku chráněno stejnoměrně. Účinnost práškových obojků se koupáním nesnižuje. Prášek se z obojku po namočení do vody nevymývá a po uschnutí je opět plně funkční.

Viz- NAKRMHO.CZ – oddělení PSI-Antiparazitní potřeby-obojky, spreje, pudry zn. Bolfo, Kiltix

Zdroj:Petmedia