Krmiva, granule, hnojiva, krmení - krmivo pro psy, kočky, koně, prasata, drůběž...Krmiva, granule, hnojiva, krmení - krmivo pro psy, kočky, koně, prasata, drůběž...

PÉČE O SRST A VÝMĚNA SRSTI

Fyzickou kondici psa ovlivňuje i to, jak se cítí a jak na něj pohlíží jeho okolí. Když začne jaro, psí salony často praskají ve švech a jsou plné psů se špinavou, zacuchanou a mastnou srstí, hodně z nich dokonce v důsledku přerostlých drápů pokulhává, často mají zanedbanou i oční a ušní hygienu. Existují extrémní případy, kdy nedostatek řádné péče a hygieny může přímo ovlivnit chování psa. Například pokud má pes dlouhé drápy a pohyb mu namísto obvyklé radosti způsobuje bolest, může dokonce propadnout určité formě deprese. Jiným příkladem je situace, kdy příliš dlouhá srst zcela zakrývá oči psa. To může některá zvířata ovlivnit natolik, že se stanou bojácnými a nedůvěřivými, v některých případech dokonce i agresivními. Pes, který dobře nevidí, se cítí ohrožen a za určitých okolností se nepřiměřeně nebo nelogicky brání.

U všech psů dochází na jaře a na podzim k výměně srsti. Na jaře začíná línání i u těch drsnosrstých, jejichž srst byla ponechána celou zimu. Nejde pochopitelně o totéž, jako u hladkosrstých, dlouho- a krátkosrstých. Starou, zvlněnou krycí srst je třeba vytrhat až ke krátké podsadě, která částečně také vypadává. Drsnosrstý pes je tak během dvou či tří hodin zbaven svědící zimní srsti a opět se cítí dobře. Zbývající podsada ho ještě dostatečně chrání a brzy dorůstá nová krycí srst. Majitelé ovčáckých psů musí zase psy na jaře důkladně vykartáčovat, a tím jejich srst vyčistit. U drsnosrstých psů změna husté zimní srsti na letní kožich neprobíhá. Když jejich pevná krycí srst dosáhne určité délky, odumírá a nová dorůstá ve stejné síle i v létě. Trimování tento proces podporuje, povzbuzuje růst nové srsti, a tím zlepšuje, zvláště při horších dispozicích srsti, její kvalitu. Předpokladem ale je, že se nespokojíte pouze s provedením úplného trimování jen dvakrát ročně. Ideální by bylo dosáhnout rytmem trimování zdravé uzavřené srsti. To znamená, že srst v horní vrstvě můžete vytrhat tehdy, když povyrostla nová krycí srst pod ní. Pro vystavovatele je důležité, že nejsou bezpodmínečně závislí na línání. Při trimování se mohou řídit termíny výstav a své psy udržovat nezávisle na roční době. Nepřiměřené trimování může vést k poruchám srsti, která pak na některých místech vybledne nebo se ztratí. Některým majitelům teriérů se však více líbí „přirozený pes“ a nedají se o nutnosti trimování přesvědčit. Opačným extrémem je představa, že by pes měl v létě mít úplně krátkou srst, protože se potí. Musíme vzít v úvahu, že pes nemá potní kanálky vyvedeny na povrch kůže, tudíž se nepotí a navíc srst představuje také ochranu proti slunci.

Dlouhosrstí psi obvykle línají dvakrát do roka a vyžadují každodenní kartáčování a častou péči. Psi, kteří mají tuhou, drsnou nebo kudrnatou srst, línají méně, ale chlupy jim rostou neustále. Dalším velmi důležitým důvodem hovořícím ve prospěch pravidelné péče je, aby se zabránilo nechtěným vnějším parazitům. Péče o psí srst ve formě kartáčování a pročesávání je zároveň ideálním způsobem, jak čtyřnohému příteli projevit svou lásku a být sním v blízkém kontaktu. Zodpovědný majitel využívá této příležitosti k vytvoření důvěry a posílení vzájemného vztahu.

Zdroj:Petmedia

Viz Nakrmho:Psi-chovatelské potřeby-kartáče, hřebeny, šampony

Viz Nakrmho:Psi-vitamínové doplňky-srst