Krmiva, granule, hnojiva, krmení - krmivo pro psy, kočky, koně, prasata, drůběž...Krmiva, granule, hnojiva, krmení - krmivo pro psy, kočky, koně, prasata, drůběž...

SPRÁVNÁ VÝŽIVA KOČEK

Potrava koček by měla obsahovat živiny, vitamíny, minerální látky a stopové prvky. Kočky potřebují hlavně bílkoviny, uhlovodany a tuky. Bílkoviny přitom nemohou být nahrazeny tuky nebo uhlovodany. Při překrmování bílkovinami z nich kočka může tvořit tuk, a tudíž tloustnout.

Nedostatek potravy škodí stejně, jako její nadbytek. Měli bychom mít na paměti, že jiné nároky na krmení má kočka březí a kojící, jiné kastráti, jiné zvířata, u nichž se vyžaduje výstavní kondice.

To základní víme. Ale víme také, v čem jsou jednotlivé složky potravy obsaženy?

Vitamín A – je obsažen v másle, vejcích, mléce, játrech (kočkám se nedoporučuje podávat játra vepřová, ale hovězí). Pozor na překrmování játry, to vede k onemocnění koček. Z vajec by kočky v syrové podobě měly dostávat pouze žloutek nebo vejce tepelně upravená. Obyčejné mléko se pro ušlechtilé kočky obecně nedoporučuje, spíše neředěná Tatra (kondenzované mléko) v omezeném množství.

Vitamín B1-B12 – je obsažen v játrech, ovesných vločkách a kvasnicích. Ovesné vločky je možno přidávat jako doplněk k syrovému masu. Kvasnice se podávají sušené. Droždí se sype na syrové maso nebo na maso z konzervy.

Vitamín C – kočky si jej produkují samy, není třeba jej do potravy přidávat.

Vitamín D – je důležitý pro stavbu kostí. Je obsažen v rybím tuku, v mořských rybách a v játrech.

Vitamín E – má vliv na růst a plodnost, je obsažen v rostlinných klíčcích. Důležitý je rovněž vitamín F, H a K.

Z minerálů

je nejdůležitější vápník a fosfor. Mají vliv na tvorbu kostry. Vápník je obsažen v tvarohu, jogurtu, sýrech a v mléce. Fosfor je obsažen v mase, ovesných vločkách. Oba prvky by měly být v rovnováze. Sodík a draslík je běžnou součástí potravy.

Kočka potřebuje jód, který je obsažen v mořských rybách. Dále potřebuje železo, měď, mangan a zinek – ty se přidávají ve formě speciálních preparátů.

Bílkoviny – Jsou nejdůležitější ze živin, slouží k tvorbě svalstva, krve, kůže, srsti a k tvorbě pohlavních buněk. Živočišné bílkoviny jsou obsaženy v mase, mléku atd. Rostlinné bílkoviny jsou obsaženy v luštěninách a v obilí. Pro kočky jsou nejdůležitější živočišné bílkoviny ve formě masa hovězího, telecího a drůbežího, masa z ryb, dále z tvarohu, sýru a vajec.

Uhlovodany jsou pro kočku důležitým zdrojem energie. Nejdůležitější z nich je škrob, cukr a glykogen. Jsou obsaženy v těstovinách, rýži, ovesných vločkách a v zelenině.

Tuky jsou rovněž zdrojem energie. Ale pozor – jejich nadbytek škodí!

Kromě průmyslově upravených sušených krmiv můžeme potravu kočce taky sami připravovat. Jaké potraviny můžeme kombinovat?

Maso syrové: hovězí, telecí, kuřecí, krůtí, králičí, hovězí játra, kuřecí játra, hovězí srdce a ledviny.

Maso vařené: hovězí, kuřecí, králičí, telecí, krůtí, mořská ryba.

Mléčné výrobky: neředěná konzervovaná Tatra, Smetánek, jogurt, krupicová kaše, vejce (viz výše), sýry.

Doplněk stravy: ovesné vločky, burizony, kukuřičné lupínky, Tebi droždí, pivovarské kvasnice,

Zelenina syrová: strouhaná mrkev.

Zelenina vařená: kořenová zelenina.

Nesmíme zapomenout na fakt, že kočka potřebuje také zelenou trávu nebo trošku vypěstovaného ovsa, pšenice. Tráva je důležitá pro trávení, díky ní se kočka zbavuje trichobezoárů, které se tvoří při olizování a čištění srsti.

Kočka by neměla dostávat jídla kořeněná a jídla zkažená. Obecně platí, že kočky mají mlsný jazýček. Musíme počítat s tím, že některá jídla si oblíbí více, jiná budou striktně odmítat. Správná výživa koček závisí na naší vynalézavosti, šikovnosti, důslednosti a hlavně na vytrvalosti.

Zdroj: Fauna