Krmiva, granule, hnojiva, krmení - krmivo pro psy, kočky, koně, prasata, drůběž...Krmiva, granule, hnojiva, krmení - krmivo pro psy, kočky, koně, prasata, drůběž...

EXTRAPEJSCI PRO FAJNŠMEJKRY

Pes už zdaleka není jen zvířetem pracovním. Neexistují sice statistiky, které by ukazovaly, kolik psů u nás hlídá dům nebo stádo a kolik čtvernožců vykonává roli společníka, ale stoupající počty psů ve městech ukazují, že druhá skupina posiluje.

Podle odborníků si lidé stále častěji pořizují psa kvůli citové vazbě, mladé páry, které odkládají početí potomka, mají pejska vlastně místo dítěte. Starší páry si pořizují pejska, když jim děti odejdou z domova. Není to ale nic odsouzeníhodného. Staří lidé mají psa, aby se necítili osamělí.

BULDOK, NEBO CHRT?

Lidé, kteří očekávají od svého psa především náklonnost a společnost, přikládají výběru plemene velkou důležitost. A právě výběr plemene může podle odborníků o páníčkovi mnohé prozradit.

·         Vzácná, nová nebo neobvyklá plemena psů si prý pořizují lidé se sklony k exhibicionismu.

·         Basety či buldoky volí lidé s klidnou povahou.

·         Naopak temperamentní lidé mívají doma ohaře, retrívry nebo špice.

·         Potomci šlechty mají rádi modrou krev i u svých miláčků, vybírají si proto ušlechtilou rasu, například lhasu Apso, jorkšírského teriéra nebo afghánského chrta.

·         Dámy si často vyberou pudlíka, zato drsní mladíci bulteriéra.

·         U bojových plemen se dají majitelé rozdělit do dvou skupin. Ti z první skupiny plemeno dobře znají, vědí, co mohou od psa očekávat, a jsou schopni ho zvládnout v každé situaci.

·         Do druhé skupiny patří lidé, kteří mají strach nebo nějaký komplex a prostřednictvím psa s hrozivou pověstí si jej ,,léčí“.

·         Ovšem lásku a oddanost může úplně stejně dobře, ne-li lépe, nabídnout i voříšek z útulku.

Výběr psího plemene podléhá módě stejně jako šaty. Jakou vlnu zájmu o kolii vyvolal kdysi film Lassie se vrací! Dnes už kolie zase tolik v módě nejsou.

1.      Králem psí rasy je nazýván veliký šedý pes, který se k nám dostal až v roce 1975, Irský vlkodav. Dnes patří k nejmódnějším, přestože jej lidstvo chová již téměř dva tisíce let a jeho vlastnictví bývalo výsadou králů a šlechticů. Není divu. Je to pes obrovský a důstojným místem k proběhnutí je mu opravdu jen zámecký park.

2.      Dalším velmi módním psem je anglický mastif, který patří mezi nejdražší psy na světě. Jeho povaha, to je vzácná kombinace vznešenosti a odvahy, k životu potřebuje hodně místa a vlídné zacházení.

3.      Vzácným, ale mnohem menším plemenem je lvíček. Ještě v 60. letech dvacátého století bylo uváděno v Guinnessově knize rekordů jako nejvzácnější plemeno na světě. Nikdy nebyl určen ,,k práci“, vždy byl chován jako společník člověka. Plemeno, které málem vyhynulo, se podařilo zachránit vlastně jen náhodou.

4.      A jedna vzácnost z kategorie loveckých psů – bernský honič. V České republice jich žije velmi málo, jde o nejvzácnější evropské plemeno loveckých psů. Jsou to veselí, nekonfliktní a aktivní tvorové, chytří a velmi přátelští, ovšem trochu paličatí, jak už lovečtí psi bývají.

 

Zdroj:internet