Krmiva, granule, hnojiva, krmení - krmivo pro psy, kočky, koně, prasata, drůběž...Krmiva, granule, hnojiva, krmení - krmivo pro psy, kočky, koně, prasata, drůběž...

ČISTOKREVNÝ PES, NEBO KŘÍŽENEC?

 

Je bezpodmínečně nutné informovat se o zvolené rase, u křížence byste si měli udělat představu o rodičích psa.

Kříženec: Existuje asi 400 různých plemen psů, a přesto se mnozí lidé rozhodnou pořídit si křížence.

Hlavní argumenty – kromě nižší pořizovací ceny – jsou následující: ,,Kříženec je inteligentnější, zdravější a milejší“. To však může, ale nemusí být vždy pravda, také kříženec mohl zdědit nemoc nebo může mít takové charakterové vlastnosti, které nám později připraví problémy. Pokud rodiče křížence neznáme, nemůžeme vyloučit nepříjemné překvapení.

Čistokrevný pes: Tady již spíše víme, co nás může čekat: zjev a povaha dané rasy byly ovlivňovány po generace výběrovým chovem. Bezpodmínečně se však informujte, k jakému účelu byla dána rasa původně pěstována a používána, protože to stále ještě ovlivňuje povahu a potřeby jednotlivých psů. Například jezevčík byl původně chován pro lov. K tomuto účelu se sice chová dodnes, kromě toho však bývá také oblíbeným psem v rodinách s dětmi. Úkolem loveckého psa je vlézt do jezevčího nebo liščího doupěte – k tomu potřebuje odvahu a samostatnost. S tím souvisí i ,,tvrdohlavost“ , která je charakteristickou vlastností malého pejska. Právě to způsobuje některým chovatelům jezevčíků problémy při výchově. Věnujte také pozornost následující radě: při chovu bývá někdy nejdůležitějším kritériem ,,krása“ a různé zvláštnosti daného plemene, kvůli nimž musíme počítat i s určitou zdravotní újmou: například u některého plemene je předem jasné, že zvíře bude trpět potížemi kyčelních kloubů nebo očními nemocemi.

Nepřehlédněte: Ať už se rozhodnete pro čistokrevného psa, nebo křížence, rozmyslete si, jaké vlastnosti jsou pro vás důležité: Má být pes trpělivým kamarádem vašich dětí, neúnavným spoluběžcem při projížďkách na kole, nebo chcete spíše roztomilého malého psíčka? Informujte se (buď u majitele štěněte, v klubu chovatelů, nebo v odborné literatuře), zda má pes zvolené rasy opravdu ty vlastnosti, které očekáváte. Viz  Nakrmho – Články – encyklopedie loveckých, sportovních, pracovních, společenských, nesportovních plemen.

Doporučení: Čím je pes větší, tím má větší nároky na místo a zpravidla i větší potřebu pohybu. Chovat dogu nebo afghánského chrta v jednopokojovém bytě je týrání zvířat.

Zdroj:Pes