Krmiva, granule, hnojiva, krmení - krmivo pro psy, kočky, koně, prasata, drůběž...Krmiva, granule, hnojiva, krmení - krmivo pro psy, kočky, koně, prasata, drůběž...

KDYŽ KOČKA IGNORUJE ZÁCHOD

Kočky jsou elegantní, důstojné a od útlého věku nesmírně čistotné. Jak je tedy možné, že zdaleka nejčastější poruchou chování koček a také nejčastější příčinou odložení kočky do útulku nebo jejího vyhození na ulici je nečistotnost?

Je to tím, že kočka s námi pomocí vyměšování komunikuje, má potřebu nám něco sdělit. Vymočení nebo vykálení na místa, která nám připadají nepatřičná, může být výrazem silného znepokojení, strachu, úzkosti, bolesti, prosbou o pomoc nebo známkou závažného onemocnění. Ovšem většina majitelů koček dojde k závěru, že jejich micina je s prominutím prase, že je prostě hloupá nebo líná jít na svou bedýnku, nebo je to výraz jejího vzdoru či msty – dělá to naschvál. Proto se snaží ji potrestat. Obvykle tím, že jí přistrčí nos k moči nebo výkalům a důkladně jí naplácají. Nebývá to nic platné, spíše naopak. Kočka znervózní a může začít páchat ještě další přestupky proti dobrým mravům. Osvícení majitelé koček jsou nad fyzické tresty i výčitky povzneseni, ale ani jim není milé počůrané křeslo nebo postel, a tak usilovně přemýšlejí o příčině takto nepřístojného chování jinak milé a přítulné kočky. Jenže i když zahájí vpravdě detektivní pátrání, vžívají se do myšlenkových pochodů kočky a zkoumají její zjevné i skryté pohnutky, ne vždy se jim podaří rozluštit význam voňavých vzkazů a stížností.

OBVYKLÉ DŮVODY

Málo záchodů: Některé kočky nemají s opakovaným používáním záchodu problém, jiné nejdou podruhé ani na svůj vlastní záchod, natož na takový, který už použila jiná kočka. Ve skupině koček se může vyskytnout i nefalšovaná šikana, kdy jedna kočka více či méně nápadně brání ostatním v přístupu ke strategicky důležitým místům, což záchod beze sporu je. Proto tam, kde žije více koček, je třeba mít také více záchodů.

Špatně vybrané místo pro záchod: Kočičí záchod by rozhodně měl stát na klidném místě, kudy neběhají děti a nechodí návštěvy.

Nevyhovující velikost a tvar záchodu: I kočky chtějí mít na záchodě své pohodlíčko. Ideální kočičí záchod by měl být dlouhý zhruba jako 1,5 kočky na délku a široký tak, jak je kočka dlouhá, to znamená, aby se na šířku záchodu pohodlně vešla stojící kočka. Takových záchodků není na trhu mnoho, většina je podstatně menších. Kocouři rádi močí ve stoje na svislé plochy, zvláště ti nekastrovaní. Takže zvláště tam, kde žije nekastrovaný kocour, by měl být alespoň jeden záchod vyšší.

Viz Nakrmho.cz – Sortiment – Kočky - WC

Nevhodné stelivo: Na trhu je dnes dostatečný výběr steliv. Přesto, nebo právě proto, někdy není snadné trefit to správné. Může se stát, že stelivu, které by vyhovovalo nám (nepáchne, neroznáší se po bytě, nepráší, nemusí se moc často vyměňovat), se kočka zdálky vyhne a vyčůrá se do bot, nebo sice má snahu použít záchod, ale balancuje pouze na okraji a své produkty umístí vedle. Někdy jsou kočičí představy o ideálním stelivu opravdu zvláštní. Jedna kočičí pacientka po osvojení z útulku vůbec nechodila na záchod, ale počůrala kdejaký papír na stole od novin po knížky. Když jí prostřeli do záchodku noviny, od prvního dne ho začala radostně používat, a to téměř spolehlivě. Jen dlouho nikde nesměla zůstat zapomenutá otevřená knížka nebo pracovní dokumenty.

Viz Nakrmho.cz – Sortiment - Kočky - Stelivo

K dalším důvodům může patřit nevyčištěný záchod, onemocnění močových cest, průjem nebo zácpa, nervozita ze změn nebo výčitka (kočky mají rády v bytě svůj pořádek a velmi si potrpí na pravidelné rituály), případně i chronický stres (dlouhodobé nebo dokonce trvalé vystavení kočky nevyhovujícím životním podmínkám může vést k úplné ztrátě čistotnosti).

Co se dá dělat?

Některá kočka má pro svou nečistotnost více důvodů z výše uvedeného seznamu, některou trápí ještě docela něco jiného. Vždy stojí za to projít si seznam, popřemýšlet, a pak zkusit zavést některá z osvědčených opatření. Pokud to nepomůže, je třeba vyhledat pomoc veterináře. Ten jednak posoudí zdravotní stav kočky a vyloučí nebo přeléčí souběžná fyzická onemocnění, ale také doporučí vhodné přípravky ovlivňující pozitivně kočičí psychiku.Ty usnadní kočce relaxaci a zmírní nervozitu, strach a úzkost. Mohou to být například syntetické kočičí feromony ve formě odpařovačů do zásuvky nebo obojků, které podnítí otírání tvářiček, protahování a rozvalování, mazlení, péči o kožíšek, klidný spánek a další projevy pohody. Všechny přípravky jsou zdravotně neškodné, bez vedlejších účinků a snadno se aplikují. Jejich podávání však musí být každé kočce ušito na míru a zkombinováno s úpravou prostředí tak, aby mohl být jejich potenciál správně využit.

Viz Nakrmho.cz – Sortiment Kočky – Ostatní potřeby – např. Sprej odpuzovací (zákazový)

Zdroj: Petmedia