Krmiva, granule, hnojiva, krmení - krmivo pro psy, kočky, koně, prasata, drůběž...Krmiva, granule, hnojiva, krmení - krmivo pro psy, kočky, koně, prasata, drůběž...

ROZTOMILÍ MAZLÍČCI V KLECÍCH - KŘEČEK, ČINČILA, FRETKA

Křeček

Jak se chová?

Křeček s námi dokáže komunikovat svým tělem. Milé je jeho panáčkování, když třeba dostává krmení. A když se přitiskne k zemi, znamená to, že se snaží schovat. Nemá rád vyrušování během dne, protože většinu dne prospí. Probouzí se až na večer. Měli bychom také vědět, že křeček chce být spíše sám. Někdy se chová agresivně vůči samičce nebo mláďatům. V době páření může pro změnu zase samička pokousat samečka. Určitě byste chtěli vidět, jak křeččí mláďata přicházejí na svět. U této podívané bychom ale být neměli. Kdyby se bojácná samička náhodou vylekala, může své potomky i sežrat.

Co má křeček rád?

Zeleninu. Například mrkev, brokolici, květák, rajčata a ovoce, jako jsou jablka, hrušky, hroznové víno. Pochutnal by si také na jeteli nebo pampeliškových listech. Hlavní jídlo by měly tvořit obiloviny, ovesné vločky a ořechy. Pozor si musíme dávat na byliny, protože některé druhy by křečkovi mohly ublížit.

Co potřebuje?

Co potřebuje? Křeček je správnou volbou pro toho, kdo chce (přes den) tiché, čistotné a na chov nenáročné zvířátko. Také pro toho, kdo zatím se zvířaty moc zkušeností nemá. Nejvhodnější k chovu je křeček zlatý a křeček džungarský. Pro křečka džungarského se nejvíce hodí terárium, klec je pak lepší pro větší křečky nebo morčata. Velice rád se zavrtává, takže potřebuje dostatek vystýlky z hoblin, hrubších pilin nebo sena. Nesmíme zapomenout na stálý zdroj vody. Nejlepší jsou tzv.,,pítka“ (napáječky). Mističky s vodou nedáváme, křeček není žádný plavec.

Viz Nakrmho – sortiment – Hlodavci – Krmivo, doplňky a podestýlky atd.

Postřeh

Křeček je sice ťuťu ňuňu, ale pozor na všechno, co se dá rozkousat a je v dosahu jeho zoubků. Pokud ho zavřete do klícky a k ní si položíte svetr,  v krátké době se z něj stane děrovaná letní halenka. Takže! Jedině akvárko, samozřejmě bez vodyJ. Na druhou stranu. Jeho strava by nás mohla inspirovat, co říkáte?

Činčila

Co potřebuje?

Kdo zná činčilu, ví, že toto zvířátko (něco mezi myší, veverkou a králíkem) se honosí svým neobyčejně hustým a hebkým kožíškem. Tento hlodavec pochází z chilských And. V minulosti Indiáni z těchto tvorů vyráběli teplé oděvy. Jako domeček činčile poslouží vyšší klec nebo voliéra, kterou raději usadíme tam, kde rozhodně nebudeme spát.

Jak se chová?

Činčily se snadno ochočí, jsou opravdu temperamentní a hlavně v noci jsou neuvěřitelně aktivní a občas i pořádně hlučné. Nedělá jim problém vyskočit třeba na postel nebo stůl.

Co má činčila ráda?

Co se týká jídla, potřebuje speciální granule, které se dají koupit. Základem jídelníčku by se ale mělo stát dobře vysušené seno. Do jejího příbytku vložme nějakou větvičku, bude si na ní ráda brousit zuby, ale nepohrdne ani dveřmi nebo mobilním telefonem. Velkou radost bude mít, když občas dostane nějaký pamlsek – třeba sušenou švestku, rozinky nebo oříšky.

Viz Nakrmho – sortiment – Hlodavci – Krmivo a doplňky – seno, granule atd.

Postřeh

Činčila má jednu zajímavou vlastnost. Dokáže ztratit svou srst ve chvíli, kdy je napadána útočníkem. Z toho důvodu bychom naše mazlíčky měli při zvedání raději podebrat pod břichem. Jinak z ní budete mít místo hlodavce holohlavceJ. Nepotěšíme ani toho, kdo by se chtěl s činčilou mazlit – asi po třiceti sekundách ztrácí zájem.

Fretka

Co potřebuje?

Fretka může být puštěna i volně, ale také potřebuje mít svůj domeček. Ten jí můžeme pořídit třeba z boudy pro malého psa. Nejlepším řešením je asi umělohmotná klec, do které lze dát podložku ze starých hadříků. U vytváření domečku bychom neměli zapomenout na toaletu. Nemusí nutně pít z napajedla, postačí jí miska s vodou a jídlo by měla dostávat dvakrát denně. Radost asi nebude mít ten, kdo nerad umývá nádobí – fretce je totiž zapotřebí ho po jídle umýt.

Co má fretka ráda?

Miluje hračky. Je jako malé miminko. Při výběru hraček vycházíme z toho, co se jí nejvíc líbí. Kdo nechce kupovat hračky, tomu postačí plastové láhve nebo mikrotenové sáčky – má ráda jejich zvuk.

Viz Nakrmho – Psi - Hračky

Jak se chová?

Fretka je velmi hravá a také čistotná kunovitá šelma. Hravost jí vydrží až do dospělosti. Nudit se s ní nebudete, vleze všude, kam je to jen možné. Je třeba si dávat pozor na věci v bytě. Hraje si se vším, včetně váz a skleniček.

Postřeh

Fretka, jak známo, příšerně smrdí, i když se jí myje všechno, včetně nádobí! A hlavně… běhá jako fretka!:-) Takže není vůbec vhodná do domácnosti ozdobených hrnečky, dečkami a stolními hodinami. Vyskočí do jakékoli výšky a umí běhat i po zdi. Po dlouhém společném soužití hrozí totální vyčerpání majitele:-).

Zdroj: Zvířátka v IN