Krmiva, granule, hnojiva, krmení - krmivo pro psy, kočky, koně, prasata, drůběž...Krmiva, granule, hnojiva, krmení - krmivo pro psy, kočky, koně, prasata, drůběž...

JAK NA NEJČASTĚJŠÍ KOČIČÍ NEMOCI

Jaro je období, kdy kočky, které jinak drtivou většinou dne prospí, začínají být aktivní, stále někde pobíhají a chtějí se pářit. To všechno sebou nese nebezpečí různých zranění a nemocí. A týká se to i koček, které nevytáhnou packy z bytu. Pojďme se podívat, jak si poradit s nejčastějšími problémy našich mňoukavých miláčků.

Ušní svrab

Příznaky: Silná vrstva černého mazu v uších, stroupky. Kočička, kterou zjevně uši svědí a bolí, je schopná rozdrásat si je do krve.

Léčba: Obyčejným čištěním uší se svrabu bohužel nezbavíte. Jedinou možností je okamžitě navštívit veterináře, který má v nabídce hned několik léků. Existují injekce, kapky do uší i spreje. Nemoc v pokročilém stadiu se léčí antibiotiky. Navíc je svrab velmi nakažlivý (ne pro lidi), takže pokud máte koček víc, musíte léčit všechny. Důležité je i perfektně vyluxovat a vytřít celý byt, protože i malé smítko z uší může nemoc vrátit zpátky. Léčba bude každopádně dlouhodobá, na to je potřeba se připravit. A také se nebude kočičce líbit, takže se připravte na to, že budete pár týdnů chodit s pořádně rozdrápanýma rukama.

Prevence - Nakrmho.cz – sortiment Kočky – ostatní potřeby, sortiment Psi – Uši, oči

Kočičí rýma

Příznaky: Kýchání, výtok z nosu, zánět spojivek, teplota, vyčerpanost, dehydratace, krvácení z nosu, otok lymfatických žláz na krku a rozdráždění sliznice tlamičky.

Léčba: Kočičí rýma může u koťat a starších koček způsobit i smrt a zanedbávat by se neměla  ani u jinak silných jedinců. Hrozí totiž zápal plic a chronické onemocnění. Nutností je návštěva veterináře, který nasadí antibiotika. Proti kočičí rýmě dokonce existuje očkování, které je dobré obnovovat každý rok.

Zánět dásní

Příznaky: Kočce se na zubech usazuje zubní kámen, dásně krvácejí, páchne jí z tlamičky a hubne, protože má bolesti při jídle. Při zanedbání této nemoci se nakonec mohou bakterie dostat i do krevního oběhu a kočku zabít.

Léčba: Probíhá pomocí antibiotik, ale nejlepší je řádná prevence. Tu lze dělat pomocí speciálního kartáčku a pasty na zuby (nepoužívejte vaší pastu, pro kočky toxická!). Další možností jsou speciální granule nebo kočičí žvýkačky.

Prevence – Nakrmho.cz – sortiment Kočky – Pasty, Ostatní potřeby

Proč to ta kočka dělá?

Změna chování na jaře

Mrouskání samozřejmě není žádná nemoc, ale k jaru a kočkám patří neodmyslitelně. Právě kvůli silným pohlavním pudům se kočičky na jaře mění ze stále pochrupujících stvoření v divoké šelmičky. Kocouři utíkají a neukážou se doma třeba několik týdnů, ti domácí zase močí v bytě, kočky vyvádějí, mňoukají, až zaléhají uši. Rada je jediná, byť pro řadu chovatelů nepřijatelná:kastrace. Pokud netoužíte po vlastních koťatech, je to jediná možnost. Pokud chcete kočce dopřát potomky, pak vám nezbývá než jarní ,,nálady“ svého miláčka vydržet.

Zdroj: Speciál chovatel