Krmiva, granule, hnojiva, krmení - krmivo pro psy, kočky, koně, prasata, drůběž...Krmiva, granule, hnojiva, krmení - krmivo pro psy, kočky, koně, prasata, drůběž...

KDYŽ STÁRNOUCÍ PES ZTRÁCÍ SMYSLY

 

Potkáte-li v parku zuřivě gestikulujícího člověka, který kolem sebe rozhazuje šišky, šustí s pytlíkem piškotů a energicky mačká pískací hračku, vězte, že se nemusí nutně jednat o blázna. Dotyčný si možná jen vyrazil na procházku se svým čtyřnohým přítelem.

Pokud je váš pes starší než deset let, možná se bude už brzy potýkat s pohybovými problémy. Velmi častá je u stárnoucích psů také ztráta smyslů. V mnohých případech přestávají vidět a slyšet. Každý chovatel se s tímto stavem musí postupně smířit a naučit se s hluchým či slepým psem žít.

Nejprve je důležité ztrátu smyslů rozpoznat. Nejlépe určí postižení veterinární lékař, ale každý chovatel může svého psa prověřit sám.

Pokud chcete zjistit, zda se u psa dostavuje hluchota, existuje několik osvědčených metod.

K jedné z nejjednodušších vám postačí pytlík s piškoty. Ve vzdálenosti několika metrů stačí s oblíbenou psí dobrotou zašustit a slyšící pes se rozhodně otočí, ale také přiběhne. Podobně můžete použít i dětskou pískací hračku. Její pronikavý zvuk psa začne okamžitě zajímat a daným směrem otočí hlavu.

 

MÁVEJTE A SKÁKEJTE

 

A jak s hluchým psem komunikovat? Některé posunky a povely možná váš pes vnímá díky cvičení odmalička, ale většinou je potřeba začít více gestikulovat.

Místo zavolání má chovatel více mávat rukama, nebo dokonce poskakovat. Vůbec nejtěžší ale je upoutat jeho pozornost. Mnohdy pomůže předmět, který máte právě po ruce. Můžete do jeho těsné blízkosti hodit například šišku při procházce lesem. Nejrozumnější je pořídit předmět, který bude k tomuto čelu sloužit. Pes po jeho zaregistrování bude vědět, že má svou  pozornost soustředit na svého pána. Stárnoucí pes může přijít také o zrak. Majitelé většinou sami zaregistrují, že pes naráží do překážek nebo špatně odhaduje vzdálenosti. Dobrým ukazatelem je také sledovat psa ráno po probuzení. Pokud trpí zrakovou poruchou a špatným viděním, vždy mu trvá delší dobu, než se zorientuje v prostoru. Právě slepota je jedním z nejhorších postižení stárnoucího psa.

 

VODÍTKO A DIETA

 

Pokud u psa dojde k postižení smyslů, přidávají se také další změny v běžném nastavení společného fungování.

 Ti psi, kteří byli po celý život při procházkách zcela volně, by měli být na vodítku. Tato rázná změna je nutná kvůli jejich bezpečnosti. Majitel se totiž tímto okamžikem stává spíše průvodcem než pánem.

Mnozí chovatelé chtějí svému psovi stáří zpříjemnit, dopřát mu například více potravy a pamlsků. Je to velká chyba!

Pes vysokého věku má dostávat stravu pouze dietní. Takto projevovaná lítost není na místě. Právě dietní strava totiž zlepší kondici a prodlouží život vašeho mazlíčka.

 

Zdroj:deník