Krmiva, granule, hnojiva, krmení - krmivo pro psy, kočky, koně, prasata, drůběž...Krmiva, granule, hnojiva, krmení - krmivo pro psy, kočky, koně, prasata, drůběž...

CHOVÁME ANDULKU

 

Na úvod:

Ptačí štěbetání patří k přírodě a chovem andulek si ho můžeme užívat i doma. Nenároční, roztomilí ptáčci oživí a zútulní náš domov.

Odkud pocházejí andulky a k jakému druhu ptáků patří?

Andulky jsou nejběžnějším druhem papoušků. Správné zoologické pojmenování je papoušek vlnkovaný (Melopsittacus undulatus). Jejich domovinou jsou stepi a polopouště Austrálie, proto jsou nenáročné a mají relativně malou spotřebu vody.

Jakou klec andulky potřebují?

Andulky jsou na prostor nenáročné, ale čím větší klec vybereme, tím lépe. Klec by v ideálním případě měla být širší než vyšší a nikdy ne kruhového půdorysu. Je dobré ji vybavit větvičkami stromů a keřů na místo soustředných bidel. Zcela nevhodná jsou plastová bidla.

Jaký je jejich denní režim?

Andulky se v přírodě živí semeny trav, proto se i v lidské péči dává přednost směsím na bázi prosa. Vhodné je naučit andulky konzumovat granule pro malé papoušky, které jsou nutričně vyvážené. Je nutné se vyvarovat krmení tučnými slunečnicovými semeny a oříšky. Organismus andulky je přizpůsoben chudé polopouštní stravě a po tučných semenech trpí andulky obezitou a růstem tukových nádorů. Je nezbytné jim denně dodávat i čerstvé zelené krmení v podobě ovoce a zeleniny.

Co můžeme andulky naučit? Jaké mají zvyky?

Obecně jsou to velmi šikovní a učenliví ptáci, ovšem jejich schopnosti jsou individuální. Některé andulky se naučí desítky až stovky slov a perfektně reagují na pokyny chovatele, jiné zůstávají celý život plaché.

Můžeme je občas pustit z klece ven?

Určitě ano, ale vždy je potřeba myslet na bezpečnost. Nejčastější úrazy andulek jsou způsobeny nárazem do okna nebo do zrcadla, pádem do vařícího obsahu hrnce nebo pánve a pokousáním od psů nebo koček. Andulka by se měla nejprve ponechat několik týdnů v kleci, aby si zvykla na nový domov a sama se ochotně vracela zpět.

Co dělat, když jsou hlučné?

Jednoduchá rada neexistuje. Při každém nežádoucím chování papouška se snažte vysledovat, kdy se tak chová a čeho chce docílit, a podle toho se zařiďte. Hrubé trestání situací určitě nevyřeší. Andulky ovšem nepatří k hlučným papouškům, a pokud někomu vadí běžné štěbetání     není pro něho andulka vhodným mazlíčkem.

Je vhodné chovat více andulek současně?

Není to nutné. Pokud chceme, aby andulka přilnula k lidem, měli bychom ji chovat samostatně.

Jaké jsou nejčastější choroby?

Kromě výše uvedených úrazů a obezity z nevhodné stravy je dalším nebezpečím otrava teflonem. K té dochází, pokud je andulka držena v kuchyni, kde dochází k intenzivnímu zahřívání teflonového záření, zejména remosek. Teflon při zahřívání vylučuje jedovaté výpary, které každého ptáka zahubí během několika minut. Andulky jsou často postihovány zhoubnými nádory, což je zřejmě daň za intenzivní šlechtění. Z infekcí jsou na prvním místě běžné infekce trávicího traktu, megabakterióza a chlamidióza.

Jak jim předcházet?

Zhoubným nádorům předcházet nelze. Ostatním zdravotním komplikacím se lze vyhnout bezpečnostními opatřeními proti úrazům, správnou výživou a preventivní návštěvou veterináře. Andulkám neprospívá náhlá změna zelené potravy (například podání čerstvého salátu po dlouhém období suchého krmení) a nikdy jim nesmíme podat avokádo – je pro ně prudce jedovaté.

Viz Nakrmho.cz - sortiment Exoti

Zdroj: Domácí mazlíček