Krmiva, granule, hnojiva, krmení - krmivo pro psy, kočky, koně, prasata, drůběž...Krmiva, granule, hnojiva, krmení - krmivo pro psy, kočky, koně, prasata, drůběž...

Činčila

 

Vhodný společník pro workoholiky?

ČINČILA!



Jihoamerický hlodavec s jemným

kožíškem je ideální zvíře

pro hodně zaměstnané chovatele

- žije totiž v noci a přes den chce mít svůj klid.




Než se rozhodnete pořídit si činčilu, dobře si rozmyslete, jestli jí dokážete poskytnout takové životní podmínky, aby byla spokojená. Překvapit může nezkušeného chovatele už to, že činčila žije v noci. Přes den byste ji tedy měli nechat v klidu. Jestli jste celý den v práci, je to pro vás ideální domácí mazlíček. Činčila ožívá večer a to je doba, kdy byste jí měli věnovat alespoň hodinku času. Patří sice mezi zvířata, kterým vadí, že je nechováte v páru nebo větší skupině, ale v tom případě vyžaduje vaši pozornost. Také je dobré si uvědomit, že činčila se v dobrých rukou dožívá 18 až 22 let, průměrný věk je kolem deseti až 15 let. A to je docela dlouho.



Co má ráda a co ne?


Co činčila potřebuje, aby se měla jako v bavlnce? Určitě docela rozměrnou klec. Miluje totiž pohyb, zejména skákání. Je to její přirozenost, a musíte ji tedy nabídnout dostatečně velký prostor.

Žádná klec, kterou pořídíte, nebude příliš velká, může být jedině příliš malá. Minimální velikost je zhruba výška jeden metr, šířka 80 až 100 cm a hloubka asi 50cm. To za předpokladu, že bude zvíře jen jedno. Nenechte se mýlit tím, že v obchodě někdy narazíte na speciální klec pro činčilu, která je menší. Je velikostně nedostačující a použít je můžete leda jako přepravní. Skleněné akvárium je také nevhodné. Nejlepší volba je ptačí voliéra, pozor ale na to, z jakého je materiálu. Zvíře si nesmí ublížit, bude-li ji ohlodávat. Vyvarovat byste se měli například plastů. Zadní, případně i části bočních stěn můžete opatřit například dřevotřískovou deskou, aby bylo místo chráněné před průvanem.

Je také potřeba ohlídat další zvířata v domácnosti. Ptáci nebo kočka, kteří si sednou na klec činčily, ji mohou smrtelně vyděsit. Její instinkt totiž velí prchnout před každým pohybem, který nad sebou uvidí. Teplota v místnosti kde budete činčilu chovat, nesmí klesnout pod 17 stupňů a klec nesmí stát v průvanu. Měla by být umístěna na světlém místě, ale ne na přímém slunci.



Nároky na klec


Jestli je pokoj, kam umístíte činčilu, přes den běžně používán, měla by stát klec v nějakém klidném rohu, aby měla činčila přes den svůj klid. Klec by vždy měla stát jednou stranou u stěny nebo kusu nábytku, aby měla pocit bezpečí.

Chovatele-začátečníky možná překvapí, že by klec neměla stát na podlaze, ale ve výšce kolenou nebo na polici. Musí být zkrátka tak vysoko, abyste se ke kleci nemuseli moc sklánět, což by činčilu děsilo.

Jak klec vybavit? Nepostradatelný je domek na spaní. Musí mít všechny strany uzavřené jen malý vstupní otvor. Upevněte ho v kleci co nejvýše. Jako domek na spaní můžete použít i obyčejnou drenážní trubku o průměru tak 15 cm a délce minimálně 20 cm. Jako stelivo na dno klece i domku na spaní použijte hobliny pro drobná zvířata. Piliny by mohly způsobit zánět spojivek a sláma zase snadno zvlhne. Klec by měla být vystlaná do výšky pět centimetrů, dno domku na spaní asi do dvou centimetrů. Kromě domku na spaní by v kleci mělo být jedno nebo více sedátek, ideálně z neopracovaného dřeva, například smrkového. To připevněte vodorovně na různá místa v kleci. Činčila by měla mít možnost skákat z jednoho sedátka na druhé a na zem. Dále umístěte do klece větve na hlodání a šplhání. Ideální jsou bukové, lískové, vrbové nebo smrkové. Pozor – nepoužívejte nikdy větve černého bezu!





Písečná koupel

Mezi nezbytné vybavení patří také napáječka a krmítko (dostatečně těžké, aby ho činilo při běhání nepřevrhla), seníček a vanička pro denní koupel ve speciálním písku pro činčily, kterým je velmi jemný a nedá se ničím jiným nahradit. Činčily jsou totiž velmi čistotné a pečují o svůj kožíšek, k čemuž potřebují denně písečnou koupel. Bez ní by se srst brzy začala mastit, byla by lepkavá a pravděpodobně by zplstnatěla. Vanička musí být o něco větší než činčila. Ta se v ní bude pomocí ocasu přetáčet a jak to říci, zkrátka si rochnit.

Jednou za měsíc je dobré do písku přidat speciální fungicid proti kožním chorobám. Když písek nenecháte činčile v kleci napořád, ale dáte jí ho tam denně tak na 30 minut, předejdete jeho rychlému znečištění a také prášení do okolí. Pak bude stačit jeho výměna vždy asi po dvou až čtyřech týdnech.

Kromě kožíšku si činčila potřebuje udržovat také svoje hlodáky. Proto musí mít vždy dostatek hlodacích větví a můžete jí dát do klece také speciální hlodací kámen nebo tvrdý chléb.



Správná potrava


Činčila je velmi zvědavé zvíře a všechno si chce vyzkoušet. Vůbec nejvíc ji zajímá, jestli se objekt jejího zájmu náhodou nedá sníst. V přírodě se živí hlavně stepní travou, ovocem nebo listy a kůrou menších keřů. V domácím prostředí si ale klidně pochutná na koláči nebo na sušence, když jí to dopřejete. Jejímu zdraví to ale moc neprospěje, s pamlsky to tedy nepřehánějte.

Ideální strava bude speciální činčilí krmivo, které seženete v chovatelských potřebách.

Chutnat jí bude určitě také seno a neustále musí mít přístup k čisté vodě. Po kratší dobu lze pro činčilu použít krmivo pro králíky, ale při dlouhodobějším používání to může vést k poškození jater.






Kde číhá nebezpečí


  • čisticí a mycí prostředky (otrava)

  • napuštěná vana, otevřená toaleta (utopení)

  • elektrické kabely (ohlodání, zásah elektrickým proudem)

  • kuchyň (popálení o rozpálené plotýnky)

  • jedovaté květiny (ohlodání-otrava)

  • volně položený česnek či cibule (zažívací potíže)

  • dveře od skříní (úraz při zavírání)

  • namořené a lakované dřevo (ohlodání a následně otrava)

  • textil, umělá hmota, plast (ohlodání a ucpání střev, udušení, otrava)   Zdroj:internet

Viz Nakrmho.cz - Hlodavci - krmivo pro činčilu, doplňky