Krmiva, granule, hnojiva, krmení - krmivo pro psy, kočky, koně, prasata, drůběž...Krmiva, granule, hnojiva, krmení - krmivo pro psy, kočky, koně, prasata, drůběž...

Kanáři - naši domácí mazlíčci

 

Z milého drobka Kanárských ostrovů se stala hvězda, která pěje pro radost celému světu

Patří k nejdéle domestikovaným opeřencům. Nesloužil pro užitek, ale výhradně pro potěchu ucha a oka. Španělé ho pro Evropu objevili v 15. století, když dorazili do jeho domoviny, a pak se drobný zpěváček vydal na nekonečné turné k budoucím chovatelům. Postupným křížením vznikla řada druhů. ,,Kanárologové“ rozlišují čtyři skupiny.

·         zpěvné (sem patří nejznámější harcký kanár)

·         postavové (u nich se hodnotí stavba těla či kvalita opeření)

·         barevní (existuje na 400 odstínových variant)

·         kříženci (spojení kanárů s jinými pěnkavovitými ptáky)

Na druhou stranu se kanárek může stát také nenáročným společníkem, o něhož se dokážou s úspěchem pečovat začínající chovatelé či kluci a holčičky.

Bydlo s bidýlkem

Kanárka lze chovat sólo v kleci nebo ve skupinách v prostorné voliéře. Nikdy však nesmějí k sobě přijít dva kanáři kluci, protože by si vjeli do peří. Nejčastěji se chová páreček – v kleci minimálně o rozměrech 50 x 35 x 40 cm. Při správné péči je dvojice schopná i vyvést mladé. Pro méně znalé chovatele bývá těžké rozpoznat pohlaví ptáčka. Orientovat se lze podle zpěvu. Zatímco samička lehce cvrliká asi jako vrabec, ,,pán klícky“ dává o sobě vědět. Hlasitější zvuk (třeba televize, vysavač) se snaží překřičet, proto raději umístěte kanáří obydlí na klidnější místo. Ke spokojenosti potřebují v kleci bidýlko, krmítko s napáječkou popřípadě houpačku. Písek na dně lze nahradit speciální podložkou, která obsahuje minerální písek – kanárek si jejím oštipováním posiluje imunitu a podporuje trávení.

Něco do zobáčku

Základní směs na krmivo tvoří:

·         1/3 letní řepky

·         1/3 lesknice

·         1/3 loupaného ovsa

·         Pro zpestření proso, len, semena slunečnice, mák.

Viz Nakrmho.cz - Exoti - krmivo

Kanáři si pochutnají na ovoci, zelenině či zeleném krmivu. Minerální grit, vaječné skořápky a sépiová kost zlepšují trávení a zajišťují přísun minerálů a stopových prvků. Nechcete-li přivodit svému zpěváčkovi břišní ujímání, musíte zbytky potravy denně odstranit. Rovněž vodu v pítku potřebuje stále čistou. Za vaši péči se vám kanárek odmění svou přízní a nekonfliktní ptáček si snadno zvykne na lidskou přítomnost. Z jeho společnosti se můžete těšit deset, výjimečně až čtrnáct let.

Zajímavost:

Nejmenší zástupci druhu – gloster, španělský trpasličí kanár, life fancy a japonský hrbáč – dorůstají 12 cm, největší lancashire má 22 cm.

Hmotnost:

15 až 20 g

 

 zdroj: internet