Krmiva, granule, hnojiva, krmení - krmivo pro psy, kočky, koně, prasata, drůběž...Krmiva, granule, hnojiva, krmení - krmivo pro psy, kočky, koně, prasata, drůběž...

Přehled psích sportů

Jeden po dvou, druhý po čtyřech

 

Přehled psích sportů

 

Kdo chce dnes trávit se svým psím kamarádem více času a zažít s ním i jinou zábavu než procházky v přírodě, má širokou paletu možností. Počet takzvaných psích sportů stále stoupá – variantu, která bude vyhovovat psovi i pánovi, může najít prakticky každý

 

Při rozhodování je třeba v prvé řadě brát v úvahu zdravotní kritérium – vybraný sport psovi nesmí škodit. Pro nejlepší výsledek je ideální, když zvolená aktivita dělá radost psovi i pánovi – zábava především! Některé činnosti vyžadují jistou finanční investici, něčemu se můžete věnovat doma, jiné sporty a často i soutěže organizují kynologické kluby, různé spolky či příznivci konkrétní aktivity – poohlédnete-li se po internetu, jistě najdete v okolí příležitosti, jak své pokusy sdílet s ostatními

zájemci. Teď už jen správně vybrat.

 

  

AGILITY

Principem asi nejpopulárnějšího psího sportu vůbec je co nejrychleji s co nejmenším počtem chyb proběhnout trať parkuru s různými překážkami. Pes běží na volno a je ovládán pouze slovními povely, pohybem a ukazováním. Variantou tohoto sportuje agility cross, při němž se běhá v terénu a překonávají se přírodní i umělé překážky.

 

Pro koho se hodí?

Agility se mohou věnovat prakticky všichni aktivní psi. Kvůli skokům se nehodí pro extrémně těžká plemena, jako jsou molosové, a pro psy s dlouhou páteří (jezevčíci, baseti).

 

BIKEJORGING

 

Pes je při tomto sportu připoutaný vlečným lanem k tělu svého pána či jeho kolu a využívá se jeho tažné síly.

 

Pro koho se hodí?

Pro sebejisté nekonfliktní psy. Nejvhodnější jsou plemena schopná tahu jako je husky a malamut, nebo někteří lovečtí psi.

 

 

 

CANICROSS

Pod tímto termínem se skrývá běh přirozeným terénem se psem, kterého má psovod připnutého na speciální šňůře ke svému bedernímu pásu. Tento sport doslova vyžaduje tahání psa na vodítku, které je všude jinde na překážku.

 

Pro koho se hodí?

Běhat mohou téměř všichni zdraví psi, výjimkou jsou zvlášť velcí a těžcí jedinci a plemena se zkrácenou čenichovou partií (boxeři, angličtí buldoci apod.)

 

COURSING

 

Coursing je terénní dostih. Běhá se na louce, nejlépe s přírodními překážkami, umělá návnada (igelitový střapec) se táhne na lanku a dráha, kterou střapec opisuje, simuluje běh zajíce.

 

Pro koho se hodí?

Coursing bude bavit každého pejska s loveckými pudy a touhou štvát kořist.

 

DOGDANCING

Při tzv. Tanci se psem předvádí psovod a pes na hudbu připravenou sestavu, která obsahuje běžné cviky z poslušnosti, ale i další triky – fantazii se meze nekladou.

Na co dát pozor?

Některé cviky jsou pro nedospělého psa s nedovyvinutými klouby nebezpečné (couvání, chůze na zadních, rotování v otočkách, skoky).

 

 

DOGFRISBEE

Zábavný sport spočívá v házení disku psovi, který ho musí ještě před dopadem na zem chytit a přinést zpátky. Výhodou je, že frisbee se dá házet téměř všude a je levné.

Na co dát pozor?

Letící disk nesmí mít ostré nebo hrbolaté hrany ani otvory, aby byl pro psa bezpečný. Nejlepší je koupit ho přímo v prodejně psích potřeb.

 

DOGTREKKING

Orientační pochod se psem extrémně vytrvalostní sport. Účastníci musí v časovém limitu zvládnout mimořádné vzdálenosti – obvykle 100 a více km.

 

Pro koho se hodí?

Pes by měl být schopen ujít 100 km za dva dny, nesmí mu vadit žádné počasí, a protože má během závodu zakázáno chodit na volno, měl by být ukázněný, nezdržovat a netahat.

 

 

DOSTIHY

Klasické psí dostihy se běhají na oválu, psi vybíhají z boxů a ženou se za umělo návnadou. Nejrychlejší vyhrává.

Pro koho se hodí?

U nás závodí především chrtí plemena.

 

 

FLYBALL

Při flyballu psovod vyšle psa přes čtyři stejné překážky až k vrhacímu boxu, odkud musí zpět přes překážky přinést míček, který si z boxu sám odpálí.

 

Pro koho se hodí?

Pro všechny temperamentní psy, kteří si rádi hrají s tenisákem.

 

MONDIORING

Specifický druh sportovního kynologického výcviku klade důraz na sloho kruh, které znamená sled za sebou jdoucích cviků – poslušnost, skoky a obranu.

Na co dát pozor?

 

Pes nastoupí na cvičiště jen jednou a musí naráz zvládnout všechny disciplíny. Ring navíc rozhodčí postaví vždy odlišně, takže je fakticky nemožné se psem trať předem natrénovat.

 

OBEDIENCE

Slovo obedience znamená v překladu poslušnost nebo ovladatelnost – a přesně to se na trénincích psi učí. Nejde o přísný dril, spíše o budování vzájemného vztahu – důležité je pouto psa a psovoda.

 

Na co dát pozor?

Musíte dbát na pozitivní motivaci, aby pes trénoval s chutí a výcvik tak přinášel kýžené výsledky.

 

PASENÍ

Vycvičení psi umějí pomáhat s dobytkem i jinými zvířaty – například stačí nepatrný povel, pes přeskočí ohradník, oběhne stádo a šikovně ho zažene do stáje. Na nácvik potřebujete stádo ovcí nebo aspoň hejno drůbeže – výcvik s ovcemi nabízejí některé farmy.

Pro koho se hodí?

 

Nejvšestrannějším plemenem na pasení je border kolie, pást mohou i kolie, sheltie, corgi či německý ovčák.

 

 

PŘETAHOVÁNÍ O LANO

 

Dva psi se přetahují o silné lano dlouhé asi metr, prohrává ten, který se dřív pustí lana.

 

Na co dát pozor?

Oba psi musí být z bezpečnostních důvodů na své straně upoutání dlouhým řetězem k pevnému bodu, aby se nedostali k sobě.

 

 

PSÍ SPŘEŽENÍ

Při jízdě psím spřežením neboli musherství dva nebo více psů v postrojích tahají svého psovoda na speciálních saních nebo na řiditelném vozíku.

 

Na co dát pozor?

Vpředu má běžet nejinteligentnější pes ze smečky, za ním nebo vedle něho starší a slabší psi a úplně vzadu jsou mladí, silní a nezkušení jedinci.

 

 

SKIJORGING

Zimní varianta bikejorgingu – člověk na lyžích se nechá táhnout jedním až třemi psy, kteří jsou stejně jako lyžař upoutáni ve speciálním postroji a k sobě jsou přivázání speciálním lanem o délce minimálně 1,5 metru. 4Lověk si pomáhá hůlkami a psi slouží jako přídavný ,,motor“.

 

Pro koho se hodí?

Malamuti, grónští psi, samojedi a další velcí severští psi budou nadšení. Nejméně vhodní jsou malí psi, protože nepřidávají lyžaři žádnou rychlost.

 

SPORTOVNÍ KYNOLOGIE

Skládá se z několika disciplín: základem pachových prací je sledování lidské stopy, eventuálně vyhledávání předmětů nebo lidí. Cílem obrany je zadržet figuranta, přičemž se pes musí řídit povely psovoda. Poslušnost tvoří samostatnou disciplínu sportovní kynologie – viz odstavec Obedience. Různé typy zkušebních řádů pak říkají, co se v příslušné kategorii zkouší a jak přesně má provedení vypadat.

 

Pro koho se hodí?

Ideálně pro středně velká až velká vyrovnaná plemena – mezi nejvyužívanější psy patří nejrůznější ovčáci, knírači, border kolie a někteří teriéři.

 

 

TREIBBAL

 

Náhrada za pasení – místo ovcí, které bývají ,,nedostatkovým zbožím“, se ,,pasou“ gymnastické míče. Cílem je dopravit osm míčů do branky v co nejkratším čase.

Pro koho se hodí?

Pro stejná ovčácká plemena jako pasení.

 

TRIATLON

Triatlon se psem obsahuje stejné disciplíny jako triatlon lidský, tedy plavání, jízdu na kole a běh, ovšem soutěžící k sobě má připoutaného psa. Pes psovodovi pomáhá tím, že táhne při běhu nebo jízdě na kole, ale zároveň musí vzorně spolupracovat – zejména při plavání a jízdě na kole.

 

Pro koho se hodí?

Tento sport je mimořádně náročný. Pes by měl být alespoň středně velký, mít dobře stavěné tělo a musí dovršit dospělost.

 

WEIGHT PULLING

Pes táhne náklad na vozíku. Vyhrává ten, který utáhne nejvíc kilogramů v daném čase.

 

Pro koho se hodí?

Pro velké, silné psy, kteří ukončili fyzický vývoj.